środa, 17 lipca, 2024
spot_img

KE zdecydowanie podnosi szacunki zbiorów kukurydzy, ale tnie produkcję pszenicy w UE

spot_img

Komisja Europejska w raporcie z 24.02.2022 obniżyła o 0,7 mln ton, do 129,8 mln ton dane na temat produkcji pszenicy miękkiej w krajach Unii Europejskiej w sezonie 2021/22. Przełożyło się to na analogiczną korektą w dół, do 12,6 mln ton, zapasów tego zboża na koniec sezonu, przy niezmienionej prognozie eksportu (32,0 mln ton).

Jednocześnie KE podwyższyła aż o 3,5 mln ton, do 72,5 mln ton (m/m) swoje szacunki unijnej produkcji kukurydzy w sezonie 2021/22. Jednocześnie pozostawiono bez zmian prognozę importu kukurydzy do UE na poziomie 14,5 mln ton.

Korekta w górę zbiorów przewyższyła o 1 mln ton wzrost oczekiwanego eksportu kukurydzy z UE (6 mln ton). Stąd podniesiono prognozę końcowych zapasów kukurydzy do 19,8 mln ton z 18,8 mln ton miesiąc wcześniej.

W przypadku bilansu nasion oleistych KE pozostawiła bez zmian swoje prognozy dotyczące importu do oleju rzepakowego i słonecznikowego w tym sezonie, sięgające odpowiednio 4,9 mln i 2,0 mln ton.

Ukraina jest głównym dostawcą do UE oleju rzepakowego i słonecznikowego oraz kukurydzy.

Dane KE opublikowane zostały 24 lutego 2022, a szacunki powstały zapewne jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę. Stąd kolejne prognozy najpewniej zweryfikują drastycznie w dół niewykonany jeszcze import z Ukrainy i podniosą eksport zbóż z UE.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x