sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Uważaj na chwościka buraka! Kiedy wykonać zabieg? Są trzy ważne zasady!

spot_img

Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza to idealne warunki do rozwoju chwościka buraka. Po ostatnich deszczach częsta lustracja plantacji buraków cukrowych jest szczególnie wskazana! Prezentujemy najważniejsze zasady, którymi należy się kierować przy podejmowaniu decyzji o wykonaniu zabiegu ochronnego przeciwko chwościkowi buraka.

Chwościk buraka – kiedy wykonać pierwszy zabieg?

O skuteczności ochrony buraka przed chwościkiem decyduje terminowość wykonania zabiegów.

Jeszcze kilka lat temu preferowano zasadę „pierwszy zabieg” przy 5% roślin z pierwszymi objawami choroby. Niestety zasada ta jest bardzo zawodna, a wykonane według tego zalecenia zabiegi ochronne często okazywały się mało skuteczne.

Szukaj pierwszych objawów choroby!

Decyzja o wykonaniu pierwszego zabiegu jest wypadkową co najmniej dwóch czynników. Pojawienia się PIERWSZYCH objawów choroby (pierwsze plamy nie muszą występować na 5% roślin) oraz warunków pogodowych.

O ile jest ciepło i wilgotno – zabieg wykonujemy natychmiast po stwierdzeniu pojawienia się pierwszych infekcji na liściach.

Jeżeli jest sucho i gorąco – możemy go przesunąć w terminie o kilka, a nawet kilkanaście dni. Jednak w tym przypadku musimy bardzo uważnie obserwować, co dzieje się na plantacji, gdyż do rozwoju grzyba mogą wystarczyć krople rosy pojawiające się w nocy i nad ranem na ulistnieniu.

W przypadku wystąpienia powyższych warunków próg 5% roślin z objawami choroby musi być bezwzględnie przestrzegany!

Kiedy wykonać drugi zabieg przeciwko chwościkowi buraka?

Drugi zabieg ochronny przeciwko chwościkowi wykonujemy – w zależności od preparatów zastosowanych w pierwszym zabiegu – po dwóch tygodniach (po fungicydach miedziowych) lub trzech tygodniach (po fungicydach systemicznych).

Uwzględnij warunki pogodowe

Podobnie, jak w przypadku zabiegu pierwszego, czas może się nieco skrócić, gdy utrzymują się wysokie temperatury powietrza i wysoka wilgotność w łanie buraka, lub wydłużyć gdy panuje susza. Jednak w każdym z tych przypadków, w okresie zbliżania się terminu kolejnego zabiegu konieczna jest lustracja plantacji.

Obserwuj rośliny – częsta lustracja pola to klucz do sukcesu

Odpowiednio częsta i uważnie wykonana lustracja powinna ułatwić stwierdzenie momentu pojawienia się nowych infekcji. W podobny sposób postępujemy w przypadku konieczności wykonania kolejnych zabiegów. O ile stosujemy systemiki w mieszance z miedzią to obowiązuje „termin” dla systemików, czyli trzy tygodnie.

I jeszcze ważna uwaga: po wykonaniu zabiegu ochronnego na liściach mogą pojawić się kolejne plamistości. Grzyb C. beticola w początkowych fazach rozwija się nieomal bezobjawowo. Nekrozy pojawiające się na liściach powodują wydzielane przez grzybnię toksyny. Działają one także tuż po zabiegu, gdyż wydzielają się z martwych komórek grzybni.

Autorzy: Dr hab. Jacek Piszczek, prof. IOR-PIB, Dr Agnieszka Kiniec

dr hab. Jacek Piszczek, prof. Instytutu Ochrony Roślin – PIB
dr hab. Jacek Piszczek, prof. Instytutu Ochrony Roślin – PIB
Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pisząc pracę magisterską na temat grzybów. Po studiach rozpoczął pracę w IHAR w Oddziale w Bydgoszczy, a od 1997 roku pracuje w Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR-PIB w Toruniu. Zawodowo zajmuje się ochroną buraka cukrowego przed chorobami i szkodnikami. Jest znanym popularyzatorem wiedzy w tym zakresie. Jednak, jak sam mówi, zawsze fascynowały go grzyby. Fotografia i wiedza o tych organizmach to jedno z jego hobby.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x