wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Szeroka akcja KAS. Ponad 800 funkcjonariuszy przeszukało 222 siedziby importerów i agencji celnych

spot_img

W ostatnich dniach Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła szeroko zakrojone działania mające na celu zwalczanie oszustw w imporcie zbóż. Ponad 800 funkcjonariuszy z różnych regionów Polski wzięło udział w akcji, przeszukując 222 siedziby importerów i agencji celnych.  Nadzór nad prowadzonymi śledztwami sprawuje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, która koordynuje kilkadziesiąt postępowań przygotowawczych prowadzonych przez prokuratury i urzędy celno-skarbowe. 

Podejrzenia o fałszywe deklaracje niezgodne z przeznaczeniem zboża

Według informacji dostarczonych przez KAS, importowane zboża miały być oficjalnie przeznaczone do celów technicznych lub przemysłowych. Jednak istnieje podejrzenie, że część tych surowców została wykorzystana do celów spożywczych lub żywienia zwierząt..

Importerzy deklarując przeznaczenie zboża do celów technicznych, liczyli na to, że  ominą procedury i unikną specjalistycznych badań takich produktów. Śledztwo ma  zweryfikować podejrzenie, że rzeczywisty cel importu był inny niż wynikało to ze zgłoszeń celnych, co może stanowić przestępstwo karne skarbowe.

Przeszukania w imporcie zbóż: Zabezpieczono dokumentację

Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową, z odpraw granicznych i z transakcji handlowych, korespondencję biznesową, nośniki danych, a także ponad 1000 ton zboża, które było niezgodne ze zgłoszoną deklaracją. Akcję wspierały służby i inspekcje, których działania koordynowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

źródło:KAS

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jasia
Jasia
11 miesięcy temu

Co za żenada nasi kochani politycy rozwalili rynek uderzając w cały sektor obrotu zbóż. Najpierw ręcznie sterując za pomocą polityków brak kontroli oraz regulacji na granicy, wymuszanie przez celników nielegalnych oświadczeń na pszenice techniczna która nie istnieje w żadnej znanej specyfikacji oraz taryfikacji ponadto ze dokumety oraz kod celny określał specyfikacje przewożonych towarów. Pytanie kogo szukacie Jeleni na których krzywdzie chcecie wybielić swoje czarne łapy . Wszyscy już widzimy ze gdzie się nie dodkniecie to efekt kompletnej porażki jak chcecie zrobić coś dobrego dla Polski to oddajcie to co ukradliscie i idźcie do uczciwej pracy

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x