środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Unijna pszenica najdroższa w historii, dużo więcej za zboża płacą polskie porty

spot_img

Na giełdzie w Paryżu kontrakt marcowy na pszenicę osiągnął w czwartek w południe cenę 330 euro/t – najwyżej w historii notowań. Analogiczny kontrakt na amerykańską pszenicę jest najdroższy od blisko 10 lat podczas nocnych notowań w Chicago. Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę doprowadziła do wstrzymania załadunków w ukraińskich portach nad Morzem Azowskim i Czarnym. Zapewne zrywane będą wcześniejsze kontrakty, a importerzy będą szukać alternatywnych źródeł pszenicy, np. w UE (w tym w Polsce) i w USA.

Ciągle funkcjonują porty rosyjskie zlokalizowane nad Morzem Czarnym, ale popytowi na rosyjskie zboża zaszkodzić mogą sankcje nakładane przez Zachód.

Rosja i Ukraina odpowiadają za prawie 30% światowego eksportu pszenicy, 1/5 światowych dostaw kukurydzy i aż 80% światowego eksportu oleju słonecznikowego.

Skokowo drożeje także ropa (Rosja jest drugim producentem tego surowca na świecie), ciągnąc za sobą oleje roślinne i nasiona oleiste.

Kapitał spekulacyjny kupuje i będzie kupował kontrakty na surowce (w tym zboża i ropę), których podaż gwałtownie zmaleje w wyniku wojny i sankcji nakładanych na Rosję. Z drugiej strony lawinowo spadają wyceny światowych indeksów akcji.

W odpowiedzi na skokowy wzrost notowań giełdowych zbóż i osłabienie złotego mocno wzrosły w czwartek (24.02.2022) ceny oferowane za zboża w krajowych portach.

Pszenica konsumpcyjna z dostawą do portu kosztuje teraz 1400-1450 zł/t w porównaniu do 1300 zł/t dwa dni wcześniej. Kukurydzę można sprzedać za cenę 1200-1225 zł/t w porównaniu do 1140 zł/t w miniony wtorek.

Rzut oka na wykresy notowań pszenicy – (czwartek godzina 13:30):

Paryżu – pszenica (eur/t):

Chicago – pszenica (usd/100 buszli):

Źródło cen: www.barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x