sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Wzrost cen paliw przyspieszy po inwazji Rosji na Ukrainę

spot_img

Dzięki niższym podatkom (tarcza antyinflacyjna) konsumenci nadal taniej płacą za paliwa niż jeszcze w styczniu, ale radość z niższych cen powoli maleje, a inwazja Rosji na Ukrainę tylko dramatycznie pogorszy sytuację (ropa powyżej 100 usd/b i dużo słabszy złoty). Ceny benzyny i ON systematycznie rosły w ostatnich dwóch tygodniach. Według e-Petrol, w środę 23-go lutego 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 5,41 i 5,46 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena obu paliw wzrosła o 10 gr/l (+5 gr tydzień wcześniej). Zadowoleni mogą być użytkownicy pojazdów zasilonych gazem. Od dwóch tygodni cena średnia LPG nie zmieniła się.

Fatalnie wyglądają ceny paliw z punktu widzenia przedsiębiorców, dla których VAT jest neutralny. Ceny hurtowe benzyn i ON osiągają ostatnio rekordowe poziomy, przebijając swoje historyczne maksima z października i listopada.

Ceny średnie paliw w detalu: 23-02-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,69 zł/l (+10 gr/l);
• Pb95: 5,41 zł/l (+10 gr/l);

• ON: 5,46 zł/l (+10 gr/l);
• LPG: 2,69 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny paliw w kraju:

Ceny hurtowe dwóch głównych paliw (bez VAT) wzrosły od początku roku o ponad 50 groszy na litrze!

Dużo gorzej wygląda sytuacja na rynku paliw z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy patrzą na ceny netto (VAT zapłacony odliczają od naliczonego przy własnej sprzedaży).

W hurcie ceny ruszyły w górę w styczniu. Niestety luty przyniósł dalszy wzrost cen paliw (bez VAT). W efekcie od początku roku benzyna 95-oktanów podrożała netto (bez VAT) w cennikach hurtowych o 54 gr/l, a ON o 57 gr/l. W tym tygodniu (23.02.2022) cena hurtowa diesla skoczyła nawet do 5,16 zł/t (netto), a popularnej benzyny do 4,98 zł/l, co w przypadkach ON oznacza poziom najwyższy w historii.

Średniotygodniowe ceny paliw w hurcie (bez VAT):

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Ropa systematycznie drożeje od 20-grudnia, umacniając się w tym czasie z poniżej 70 do blisko 105 usd/b dzisiaj (24.02.2022), gdy nastąpiła inwazja Rosji na Ukrainę. Wycena ropy Brent są najwyższe od 2014 roku. Niestety ostatni tydzień, a w zasadzie czwartek (24.02.2022) przyniósł prawie 20-groszowe osłabienie złotego (w stosunku do dolara) do 4,20 zł (dzisiaj). Droższy dolar pogarsza sytuację, bo będzie windował ceny w hurcie. Wzrosty cen ropy mogłaby zatrzymać deeskalacja konfliktu lub uruchomienie rezerw przez USA.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, EIA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x