piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ukraiński eksport zbóż wzrósł o 1/5 po rekordowych zbiorach

spot_img

W 2021 roku Ukraina odnotowała rekordowe zbiory zbóż i roślin oleistych na poziomie 106 mln ton. Jest to o 6 mln ton więcej niż dotychczasowe prognozy ukraińskiego ministerstwa rolnictwa. Ponad 84 miliony ton stanowią zboża i rośliny strączkowe, kolejne 22,6 miliona ton – nasiona oleiste.

Nic więc dziwnego, że w I połowie sezonu 2021/22 ma miejsce dynamiczny wzrost tempa eksportu zbóż z tego kraju.

Według ukraińskiego ministra rolnictwa całkowity eksport zbóż od początku sezonu (początek lipca 2021) to 31,6 mln ton, o 21,1% więcej niż rok wcześniej. Dzieli się to na 15,7 mln ton pszenicy, 5,2 mln ton jęczmienia i 10,3 mln ton kukurydzy. Cel eksportowy na cały sezon to 24,5 mln ton pszenicy, 30,9 mln ton kukurydzy i 5,2 mln ton jęczmienia.

Dla porównania w tym czasie UE wyeksportowała ok. 13,5 mln ton pszenicy, a USA – 12 mln ton.

Produkcja kukurydzy na Ukrainie według USDA (mln ton):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródlo: Ministerstwo Rolnic
twa Ukrainy, USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x