środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Rosną prognozy plonowania kukurydzy i ziemniaków w Polsce

spot_img

Eksperci z Europejskiej Agencji Monitorowania Upraw (MARS) podnieśli swoje wcześniejsze prognozy plonów kukurydzy i ziemniaków ze względu na korzystną pogodę. W stosunku do sierpniowej prognozy wzrosła aż o 4,5% (do 7,15 t/ha) oczekiwana średnia wydajność kukurydzy na ziarno. Jeśli prognoza się sprawdzi oznaczać to będzie jeszcze lepsze plony niż w bardzo odobrym minionym roku i wzrost 8,5% w porównaniu ze średnią.

Przekładając to na ostanie szacunki areału na poziomie 992 tys. ha (+66% r/r i nowy rekord), to oczekiwane zbiory powinny wynieść rekordowe 7,09 mln ton, w porównaniu z sierpniową prognozą KE na poziomie 6,84 mln ton. Oznaczać to będzie zbiory kukurydzy w Polsce większe aż o 67,7% w stosunku do średniej 5-letniej

Prognozy średniej wydajność upraw wysiewanych wiosną w Polsce (t/ha):

Polska – podsumowanie warunków wegetacji w okresie 1 sierpnia – 10 września
 
Znaczne opady w sierpniu przedłużyły okres zbioru zbóż ozimych i pogorszony terminowo siew rzepaku. Umiarkowanie ciepłe i mokre warunki podwyższony poziom wilgotności gleby dla upraw letnich.

Perspektywy dla kukurydzy zostały polepszone. Okres przeglądu (1 sierpnia – 10 września)  charakteryzował się niższymi niż zwykle temperaturami (około 1,2 °C poniżej średniej), a suma opadów była znacznie powyżej średniej w większości kraju (z wyjątkiem regiony północno-zachodnie, gdzie skumulowane opady były poniżej przeciętny). W wyniku głównie mokrej i  umiarkowanie ciepłej pogody, rezerwy wilgotności gleby były uzupełnione. Również w regionach północno-zachodnich deficyty wilgoci zostały ostatecznie złagodzone przez opady deszczu pod koniec sierpnia. Częste opady w sierpniu przedłużyły okres zbioru zbóż ozimych i opóźniony siew rzepaku, a także inne prace polowe. W kilku regionach nadmiernie wilgotna wierzchnia warstwa gleby i zaskorupienie gleby (po ulewnych deszczach) wpłynęły negatywnie na wschody rzepaku.
W przypadku upraw letnich warunki pogodowe podczas przeglądu były ogólnie korzystne. Po bardzo zimnym początku sezonu burak cukrowy odzyskał biomasę i oczekuje się, że całkowite plony wyniosą powyżej zeszłorocznego poziomu. Jednak oczekiwania dotyczące plonów są różne w różnych regionach, a zgłoszona zawartość cukru jest nadal poniżej przeciętny.
Zbiory zielonej kukurydzy rozpoczęły się w pierwszej dekadzie września, kiedy kukurydza na ziarno jest w fazie dojrzewania. Nasz model wskazuje ponadprzeciętną biomasę i akumulację organów magazynowych dla kukurydzy na ziarno w głównych regionach produkcyjnych, z wyjątkiem Wielkopolski i województwa zachodniopomorskiego, gdzie warunki upraw pozostają poniżej średniej ze względu na utrzymujący się deficyt opadów deszczu wczesnym latem i w dwie pierwsze dekady sierpnia.

Zbiór ziemniaków zakończył się plonem zmiennym. Wyniki powyżej średniej w środkowej i południowo-zachodniej części kraju, a poniżej średniej w północno-wschodniej i południowo- wschodniej. Niektóre negatywne wpływy na jakość ziemniaków były zgłaszane z powodu chorób grzybiczych. Nasze prognozy (MARS) dla zbóż, a także dla ziemniaków, zostały zrewidowane w górę w porównaniu do tych sprzed miesiąca, ze względu na korzystne warunki agrometeorologiczne, podczas gdy oczekiwania dotyczące plonów buraków cukrowych pozostają powyżej zeszłorocznej wartości, ale poniżej 5-letniej średniej.
 
Prognozy dla całej UE
Analitycy MARS obniżyli swoje prognozy plonów jarych w UE
 
Eksperci z Europejskiej Agencji Monitorowania Upraw (MARS) nieznacznie skorygowali w dół prognozy plonów upraw wysiewanych wiosną z powodu pogarszających się warunków w południowej i południowo-wschodniej Europie, gdzie suche pogoda z wysokimi temperaturami utrzymywały się przez cały miesiąc.
Aktualnie średni plonu kukurydzy w UE przewidywany jest na poziomie 7,78 t/ha (-1,5% poniżej sierpniowej prognozy), jęczmień jary – 4,23 t/ha (-1,6% m/m), słonecznik – 2,36 t/ha (-1,3% m/m), soja – 2,96 t/ha (-1,7% m/m).
Dla odmiany perspektywy plonów jarych w Europie Zachodniej i Środkowej pozostają silne, przekraczając średnią z ostatnich 5 lat. Mars zapowiada zwłaszcza wysokie plony kukurydzy we Francji, Niemczech i Polsce.

Niższe niż w sierpniu oczekiwania średniej wydajności dotyczą też ziemniaka, buraków cukrowych i słonecznika. Nadal jednak prognozowane plony średnie wszystkich upraw wysiewanych wiosną są najczęściej dużo powyżej średniej 5-letniej.

Prognoza plonów średnich w UE:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE, prognoza z 20.09.2021

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x