środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Dr inż. Michał Rokicki nowym dyrektorem IHAR

spot_img

Z dniem 20 września br. funkcję Dyrektora Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego powierzono doktorowi inżynierowi Michałowi Rokickiemu. Nowy dyrektor zastąpił na tym stanowisku profesora Henryka Bujaka, którego wcześniej powołano na stanowisko Dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

Wcześniejsza specjalizacja

Dodajmy, że do tej pory dr inż. Michał Rokicki był dyrektorem Pionu Hodowli Roślin w Poznańskiej Hodowli Roślin z siedzibą w Tulcach. Tam pracował m.in. przy realizacji projektu pt. „Nowe kierunki i technologie w hodowli zbóż i roślin strączkowych grubonasiennych dla zrównoważonego rolnictwa”. Integralną częścią tego działania są prace hodowlane zmierzające do uzyskania nowych odmian pszenicy ozimej, jęczmienia, grochu siewnego, łubinu wąskolistnego oraz łubinu żółtego. Priorytetem jest też podwyższenie zdolności przystosowawczych tych gatunków roślin do zmieniającego się klimatu, zwiększenie ich  odporności na patogeny, agrofagi i polepszenie ich wartości użytkowej dla przemysłu spożywczego i paszowego.

Nowe odpowiedzialne stanowisko

Natomiast Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin z siedzibą w Radzikowie, woj. mazowieckie prowadzi badania w dziedzinie hodowli i nasiennictwa rolniczych roślin uprawnych. Główne cele działalności tej instytucji to: tworzenie i wykorzystanie postępu biologicznego w hodowli roślin uprawnych, opracowanie nowych elementów technologii produkcji roślin oleistych i korzeniowych oraz przechowalnictwa ziemniaków, gromadzenie i utrzymywanie w stanie żywym zasobów genowych roślin, wytwarzanie materiałów wyjściowych do hodowli twórczej roślin rolniczych.

IHAR-PIB prowadzi działalność w sześciu ośrodkach naukowych: Radzikowie, Boninie, Bydgoszczy, Jadwisinie, Młochowie i Poznaniu. W skład Instytutu wchodzi także sześć Zakładów Doświadczalnych Hodowli i Aklimatyzacji Roślin działających w różnych rejonach kraju. Z dziewięciu Zakładów Doświadczalnych Hodowli i Aklimatyzacji Roślin utworzone zostały w roku 2000 trzy jednoosobowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. IHAR-PIB zatrudnia ponad 500 osób. 

Źródła i foto: IHAR-PIB, portal innowacji rzeczo.pl

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

1 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x