sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Puda: Widzimy szansę w OZE na poprawę życia na wsi. Relacja z konferencji

spot_img

Dzisiaj, 24 września br. odbywa się  IV. edycja międzynarodowej konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”. Podczas wydarzenia poruszono problematykę m.in. transformacji energetycznej jako elementu zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, perspektyw jej rozwoju oraz największych wyzwań, jakie za sobą niesie, a także innowacyjnych przedsięwzięć i technologii z zakresu OZE.

Bez dialogu dojdzie do zmniejszenia konkurencyjności rolnictwa

Gościem konferencji jest między innymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. Podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że Polska znajduje się na bardzo dobrej pozycji jeżeli chodzi o emisyjność gazów cieplarnianych. „Zielony Ład zachęca rolników do ograniczenia skutków zmian klimatu. Rolnictwo może być beneficjentem działań Unii Europejskiej, ale bez dialogu działania te mogą poskutkować zmniejszeniem konkurencyjności rolnictwa” – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Grzegorz Puda.

„Widzimy szansę w OZE na poprawę życia na wsi i stworzenie nowych szans rozwojowych dla rolnictwa, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Z punktu widzenia rolnictwa, najważniejsze są te technologie OZE, które oprócz produkcji energii mogą bezpośrednio wspierać rolnictwo w realizacji celów klimatycznych i środowiskowych. Szczególną wagę przywiązujemy do energetyki wodnej i biogazu, które naszym zdaniem są niedoceniane” – dodał 

OZE nie zastąpią energetyki systemowej

Minister zaznaczył, że jeżeli chodzi o energetykę systemową to odnawialne źródła energii nie zastąpią jej całkowicie. Zmiany, które będą jednak podejmowane w tym kierunku powinny być jak najbardziej płynne a pieczę nad tym powinien sprawować minister jak i każdy członek rządu.  

„Wytwarzanie energii na własne potrzeby to dobry kierunek rozwoju. Warto wykorzystywać lokalne zasoby i potencjał wiatru i słońca, a gdzie to możliwe, także geotermii. Nie bez znaczenia dla odbiorców jest kwestia rachunków za energię. Ważne jest również to, by produkcja z OZE była dostosowana do lokalnych potrzeb. Należy też pamiętać, że powstawanie spółdzielni energetycznych jest procesem długotrwałym, i wymaga zgody poszczególnych członków spółdzielni” – powiedział minister rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Grzegorz Puda.

Źródło:forum-grodno.pl
Zdj: EFR
WP

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x