środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rekord przerobu rzepaku!

spot_img

Jak poinformowało Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO), w I półroczu 2021 roku tłocznie przerobiły łącznie 1 591 tys. ton rzepaku, tym samym pobity został ubiegłoroczny rekord dla analogicznego okresu w 2020 roku o 67 tys. ton nasion (wówczas było to 1 524 tys. ton). Produkcja oleju surowego osiągnęła dzięki temu poziom 633 tys. ton, a śruty rzepakowej 894 tys. ton wobec 855 tys. ton w okresie styczeń-czerwiec ubiegłego roku. 

Zasługa dobrych zbiorów w 2020

Łączny przerób w całym sezonie 2020/2021, wyniósł rekordowe 3 220 tys. ton nasion. Było to możliwe głównie dzięki dobrym zbiorom rzepaku w 2020 roku, które po aktualizacji danych przez Główny Urząd Statystyczny wynieść miały w Polsce 3 125 tys. ton.

Produkcja oleju rzepakowego

Jak przekazał PSPO wzrost produkcji oleju surowego w I połowie br. o 23 tys. ton miał swoje przełożenie w produkcji oleju rafinowanego, która wyniosła 243 tys. ton (wobec 228 tys. ton w tej części 2020 roku). Sektor wytwórczy biopaliw nadal pozostał kluczowym odbiorcą polskiej produkcji oleju rzepakowego. W I kwartale br. krajowi wytwórcy estrów zużyli go, według danych KOWR, ponad 212 tys. ton.

Najnowsze dane PSPO potwierdzają kolejny okres wzrostu przerobu rzepaku w kraju. Wynik z pierwszego półrocza tego roku jest najwyższy w historii, jak również w ujęciu sezonowym tj. od zbiorów do zbiorów, i to znacznie, bo o ponad 100 tys. ton, poprawiliśmy dotychczas rekordowy przerób z ubiegłego sezonu. Dane z ostatnich miesięcy potwierdzają też niestety niższy poziom zaolejenia surowca z poprzednich zbiorów. Nasiona zebrane w trakcie obecnej kampanii żniwnej ocenimy dopiero po kolejnych okresach przerobowych, ale warunki pogodowe w tym roku sprzyjały dojrzewaniu rzepaku, więc liczymy na poprawę zawartości oleju w nasionach” – powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Co przyniesie rok 2021?

Oczekiwania członków PSPO wobec tegorocznych zbiorów mierzone są wysoko. Liczy się, że w tym roku polskim rolnikom zebrać więcej rzepaku niż poprzednim sezonie. 

 „Nasze ubiegłoroczne szacunki potwierdziły zarówno rekordowy przerób w PSPO, ale i zweryfikowane po tegorocznym powszechnym spisie rolnym dane GUS. Taka tendencja, przy utrzymujących się już od dłuższego czasu wysokich cenach surowca, daje niezwykle pozytywny efekt dla polskiego rolnictwa.”- ocenił Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.

Rozwiązania stymulujące popyt na produkty przerobu rzepaku zasługują szczególną uwagę. W najbliższym czasie kluczową rolę będzie odgrywała przede wszystkim kwestia limitu dla biopaliw z surowców rolnych, który ustanowiony będzie na kolejną dekadę w Polsce w ramach wdrażania nowej dyrektywy RED2. 

 „Pełne wykorzystanie opcji, jaką daje nam prawo UE, powinno być naszym priorytetem łączącym kwestie klimatyczne z gospodarczymi” – podsumował dyrektor generalny PSPO.

źródło: pspo.com.pl
Zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x