środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nasiona buraków będą zaprawiane przeciwko szkodnikom!

spot_img

Plantacje buraka cukrowego narażone są na niepożądane działanie szkodników. Dla plantatorów tej rośliny jest jednak dobra wiadomość, ponieważ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wydał czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony buraków cukrowych w przyszłym roku. Z takim wnioskiem do Ministra wystąpił Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Decyzja wydana przez Ministra Ardanowskiego jest odpowiedzią na potrzeby rozwoju zrównoważonego rolnictwa w Polsce, którego celem jest m.in. minimalizacja stosowania środków ochrony roślin przy zapewnieniu opłacalności produkcji rolnej. 

 

Małe ryzyko dla owadów zapylających

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że ryzyko dla owadów zapylających wynikające ze stosowania neonikotynoidów w burakach cukrowych jest niskie i związane jedynie z kolejnymi uprawami wysiewanymi na tym samym polu. Należy pamiętać, że rośliny uprawiane po burakach cukrowych w Polsce to głównie zboża, które nie są atrakcyjne dla pszczół, stąd stosowanie neonikotynoidów jest bezpieczne dla owadów zapylających.

KZPBC informuje, że Komisja Europejska, proponując wycofanie neonikotynoidów do ochrony buraków cukrowych, zupełnie nie wzięła pod uwagę rzeczywistości rolniczej, czyli wysiewania upraw nieatrakcyjnych dla pszczół po burakach. Z tego powodu 12 krajów unijnych, w tym Polska, nie poparło tych restrykcji w kwietniu 2018 roku, a obecnie już pięć z nich zezwoliło na stosowanie tych zapraw w 2019 r.

Jedyna skuteczna ochrona

Neonikotynoidy są jedynym w pełni skutecznym sposobem ochrony plantacji przed wieloma szkodnikami, co zapewnia dostępność odpowiedniej ilości i wysokiej jakości surowca na potrzeby produkcji cukru w Polsce. Dzięki pojawieniu się neonikotynoidów wprowadzanie środków ochrony roślin do środowiska zostało ograniczone do minimum, a zamiast oprysków używane są zaprawy nasienne.

Krzysztof Nykiel, Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego podziękował Panu Ministrowi, za wydanie tej ważnej decyzji, która jest istotna dla przyszłości uprawy buraków cukrowych w naszym kraju. Podkreślał również, ze burak cukrowy jest rośliną nieatrakcyjną dla pszczół, co nie pozwoli na szkody wśród owadów zapylających.

źródło KZPBC/fot. pixabay

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników