sobota, 24 lutego, 2024

Korzystniejszy obraz rynku zbóż w grudniowych prognozach USDA

spot_img

Po wielu miesiącach cięć w podaży i zapasach pszenicy, grudniowa prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) przynosi większe (m/m) zbiory i zapasy tego zboża na świecie. Dalszej poprawie uległ również obraz globalnego rynku kukurydzy. Warto odnotować, że w światowym bilansie kukurydzy za stary sezon (2020/21) pojawiło się dodatkowe 2,5 mln ton polskiej kukurydzy.

Skrót prognozy USDA z 09.12.2021

Zboża – Według grudniowych prognoz (USDA) bieżący sezon przyniesie poprawę światowego bilansu kukurydzy i soi, ale nastąpi dalszy spadek światowych zapasów pszenicy. Warto jednak zaznaczyć, że grudniowa prognoza przyniosła korzystniejszy niż miesiąc wcześniej obraz globalnego rynku zbóż, w tym pszenicy. W stosunku do listopadowych prognoz wzrosła o ponad 4,3 mln ton światowa produkcja zbóż w tym sezonie do rekordowych 2790,0 mln ton. W podobnym zakresie podniesiona została również konsumpcja, ale korekta w górę o ponad 2 mln ton zapasów ziarna na koniec sezonu 2020/21 przełożyła się na taki właśnie wzrost oczekiwanych zapasów zbóż na koniec obecnego sezonu. Zapasy zbóż na koniec tego sezonu prognozowane są na 795,6 mln ton, w porównaniu do 798,8 mln ton sezon wcześniej i aż 814,5 mln ton w sezonie 2019/20.  

Pszenica – Światowy bilans pszenicy poprawił się w grudniowej prognozie USDA. Korekta w górę globalnej produkcji pszenicy wyniosła 2,6 mln ton do rekordowych 777,9 mln ton. Dodatkowo o 1,7 mln ton podniesiono też zapasy początkowe, podczas gdy wzrost spożycia do 789,4 mln ton, sięgnął tylko połowę przyrostu podaży (m/m). Stąd o 2,4 mln ton, do 278,2 mln ton podniesiono oczekiwane na koniec tego sezonu zapasy pszenicy. Jeśli prognoza się sprawdzi, to będą one o 4,0% (-11,5 mln ton) niższe niż na zakończenie minionego sezonu. Spadek zapasów (r/r) dotyczyć ma największych eksporterów pszenicy.

Kukurydza – USDA pozostawił krajową produkcję i pozostałe pozycje bilansu na niezmienionym od listopada poziomie. Tegoroczne zbiory kukurydzy w USA powinny zamknąć się dobrym wynikiem 382,6 mln ton (+7% r/r), a zapasy wzrosną o 21% (r/r).

Kukurydza w skali świata, wyższa produkcja (+4,1 mln ton – m/m) na poziomie rekordowych 1208,7 mln ton została w większości zniwelowana przez wzrost (+3,8 mln ton – m/m) zużycia do też rekordowych 1195,9 mln ton. Większe w tym sezonie zbiory dotyczyły Ukrainy (+2 do 40 mln ton) i UE (+2,5 do 70,35 mln ton). Oczekiwane zapasy na koniec sezonu podniesione zostały o 1,1 mln ton do 305,5 mln ton (+4,4% r/r).

Wzrost zapasów (m/m) na koniec tego sezonu wynika z wyższych zapasów początkowych, po tym jak podniesiona została produkcja kukurydzy w UE (tez globalnie) o 2,5 mln w sezonie 2020/21. Jest to konsekwencja aktualizacji przez GUS (o analogiczną wielkość) zbiorów kukurydzy w Polsce w 2020 roku.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x