piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Herbicydy w zbożach na jesień

spot_img

Zwalczanie chwastów w zbożach jest łatwiejsze, jeśli rozpoczniemy je już jesienią. I wynika to z kilku powodów. Młodsze chwasty są  podatniejsze na większość herbicydów we wcześniejszych fazach rozwojowych. Dodatkowo jesienią jest więcej czasu na wykonanie zabiegów niż wiosną, co pokazał miniony sezon oraz z reguły zwalczanie chwastów jesienią jest tańsze. Ponadto wiosną, gdy temperatura powietrza gwałtownie wzrasta, niektóre substancje czynne jak chlorotoluron mogą lepiej wnikać do roślin i wywoływać fitotoksyczność. Będąc pry chlorotoluronie należy pamiętać, że nie jest to substancja akceptowalna przez wszystkie odmiany pszenicy. Na chlorotoluron jest wrażliwa Hondia, Anthus, KWS Magic, KWS Malibu.  U pozostałych odmian jak np. Delawar, Galerist, Julis, Akadia, Desamo, Sailor czy Ostroga nie występuje wrażliwość na clorotoluron.

Herbicydy już zaraz po siewie

Pierwsze herbicydy możemy stosować już bezpośrednio po  siewie. Należy zaznaczyć, że herbicydy o działaniu doglebowym wykazują bardzo wysoką skuteczność pod warunkiem występowania w wierzchniej warstwie gleby wilgoci, która umożliwia na równomierne rozłożenie herbicydu. Od siewu do wschodów możemy stosować diflufenikan, prosulfokarb i flufenacet, a po samym  siewie w Polsce są zarejestrowane herbicydy zawierające chlorotoluron, chlorosulfuron wraz z diflufenikanem (Glean Strong 54 WG), pendimetalina i flurochloridon.

Dobre herbicydy na uciążliwe chwasty

Obserwując pola można zauważyć, że największe problemy sprawia zwalczanie miotły zbożowej, chabra bławatka i przytuli czepnej. Chwasty te, są często z daleka widoczne na polach w okresie wydłużania się źdźbła, kłoszenia i dojrzewania. Najczęstszym na niską skuteczność zabiegu wpływa niewłaściwe stosowanie herbicydów. W większości winne jest stosowanie herbicydów na mocno rozpyloną glebę, nadmiernie przesuszoną. Stosowania herbicydów należy też unikać podczas wietrznej i słonecznej pogody, ponieważ krople będą znoszone przez wiatr, a ponadto będą szybko odparowywać. Herbicydy dobrze działają we wczesnych fazach rozwojowych, jak u chabra bławatka podczas kiełkowania i fazy liścieni, natomiast jeśli chodzi o miotłę zbożową największą podatność na herbicydy wykazuje do fazy czwartego liścia. Stosowanie herbicydów w późniejszych fazach rozwojowych chwastów wymaga stosowania mieszanin herbicydów o różnym mechanizmie działania, stosowania górnych zalecanych dawek bądź też adiuwantów i herbicydów z górnej półki, które mogą być wyposażone w te adiuwanty.

Herbicydy powschodowe

Po wschodach zbóż mamy szerszą paletę produktów. Dominują herbicydy oparte na diflufenikanie, który może być stosowany do końca krzewienia. Do tej fazy mogą być  stosowane sulfonylomoczniki jak popularny chlorosulfuron, który jest w wielu mieszaninach stosowany na „dobicie” samosiewów rzepaku i chabra. Z tej samej grupy chemicznej znajdziemy mezosulfuron metylowy i jodosulfuron metylosodowy, występujące wraz z diflufenikanem w Alister Grande 190 OD. Chlorotoluron stosowany po wschodach, na początku krzewienia dobrze poradzi sobie z większością chwastów jednak do całkowitej eliminacji chabra i miotły, najlepszy będzie dodatek 7 g chlorosulfuronu. Nowością  w zwalczaniu chwastów  jest Pontos, zawierający flufenacet wraz z pikolinafenem. Producent zaleca stosowanie herbicydu w dawce 0,5 l wraz z 0,2 l/ha diflufenikanu w fazie BBCH 11 – 13. Przy doborze herbicydów, należy zwrócić uwagę na jęczmień, który jest wrażliwy na działanie sulfonylomoczników, dlatego należy unikać stosowania substancji z tej grupy w jęczmieniu.

 

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x