niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

GUS podniósł ubiegłoroczną produkcję zbóż o dwa mln ton

spot_img

Główny Urząd Statystyczny podsumował w grudniu 2020 wyniki ubiegłorocznej produkcji zbóż na rekordowe 33,5 mln ton, jednak w ostatnich dniach dane te zostały podniesione do 35,526 mln ton po uwzględnieniu informacji o areale pochodzących z Powszechnego Spisu Rolnego.

Stąd dobre, pod względem wielkości, tegoroczne zbiory zbóż (z kukurydzą włącznie) najprawdopodobniej nie pobiją rekordu z 2020 roku.

W opublikowanym raporcie z 30-go września KE dokonała sporych korekt w górę plonowania wszystkich zbóż w naszym kraju i w niewielkim stopniu podniosła areał upraw. Przełożyło się na większe o ponad 3 mln ton (niż miesiąc wcześniej) szacunki tegorocznej produkcji, która powinna osiągnąć 34,38 mln ton. Poniższe dane są zbieżne z opublikowanymi z końcem września szacunkami GUS (od GUS pochodzą).

O ile zbiory zbóż podstawowych wyniosły 27,49 mln ton i są niższe o prawie 6% od rekordowego 2020 roku, to spadek ten w dużej części powinna nadrobić kukurydza.

Według KE produkcja kukurydzy zwiększy się w tym roku do rekordowych 6,886 mln ton (+62% r/r) za sprawą rekordowego areału.

Stąd tegoroczne zbiory wszystkich zbóż w Polsce (34,38 mln ton) będą o nieco ponad 1 mln ton niższe od zweryfikowanego ostatnio rekordu z 2020 roku i o ponad 10% przewyższą średnią pięcioletnią.

Areał upraw:

Według najnowszych danych KE (z 30.09.2021) obszar przeznaczony w tym roku na uprawę zbóż wyniósł 7,408 mln ha. Oznacza to poziom o 0,9% wyższy w stosunku do prognozy sprzed miesiąca, ale wynik o 6,3% gorszy niż w 2020 roku.

W stosunku do danych sprzed miesiąca dokonano przesunięć areału z żyta (-9,7% m/m), pszenżyta (-1,7% m/m) i kukurydzy (-2,0% m/m) w kierunku pszenicy (+3,7% m/m), jęczmienia (+2,9% m/m) i grupy pozostałe zboża (+8,9% m/m)

Mimo lekkiej korekty w dół, rekordowy areał (972 tys. ha) zajmuje w tym roku kukurydza po wzroście aż o 62% w porównaniu do 2020 roku.

Areał zbóż w Polsce – dane KE (w tys. ha):

Areał zasiewów zbóż w Polsce:

Plony średnie:

Drugim, obok areału czynnikiem kształtującym produkcję jest średni plon. Tutaj nastąpiły korekty w górę średniej wydajności wszystkich zbóż w stosunku do prognoz sierpniowych.

Plonowanie zbóż w Polsce (t/ha):

Konsekwencją ostatnich zmian jest podniesienie o ponad 3 mln ton (+10,4% m/m) do 34,38 mln ton oczekiwanych zbiorów wszystkich zbóż w naszym kraju.

O ile zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) wyniosły 27,49 mln ton i są niższe o prawie 6% od rekordowego 2020 roku, to spadek ten z nawiązką odrobi kukurydza.

Według KE produkcja kukurydzy powinna zwiększyć się w tym roku do rekordowych 6,886 mln ton (+62% r/r) za sprawą rekordowego areału.

Stąd tegoroczne zbiory wszystkich zbóż w Polsce (34,38 mln ton) będą o 3% niższe ubiegłorocznego rekordu ogłoszonego w ostatnich dniach przez GUS (tabela i wykres poniżej nie uwzględniają jeszcze tych zmian).

Produkcja zbóż w Polsce (w tys. ton):

Zbiory zbóż w Polsce w tys. ton (dane KE):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x