wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Biologiczne rozwiązania od Cortevy

spot_img

Wycofywanie substancji czynnych sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów biologicznych. Mogą być one stosowane jako uzupełnienie konwencjonalnej ochrony roślin. Pozwalają zmniejszyć liczbę wykonywanych zabiegów, pozytywnie wpływają na plonowanie i mają pozytywny wpływ na ekosystem, polepszają strukturę gleby i wzmacniają różnorodność mikrobiologiczną. Jak mówi Przemysław Szubstarski, dyrektor Corteva Agriscience w Polsce – Na całym świecie, szczególnie w Europie, wycofywane są substancje czynne, z których rolnicy korzystali przez ostatnie lata. Aby ochronić uprawy i zapewnić konsumentom bezpieczną żywność, rolnicy będą coraz częściej korzystać z rozwiązań łączących ochronę konwencjonalną z biologiczną. Od rolników wymaga się również ograniczenia stosowania nawozów, aby poprawić jakość wód powierzchniowych i ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.

Środki biologiczne od firmy Corteva oparte są o substancje pochodzenia naturalnego, które mają dodatni wpływ na wielkość i jakość plonów, są jedocześnie bezpieczne dla środowiska. W produktach mikrobiologicznych są to m.in. specjalnie wyselekcjonowane bakterie zasiedlające część nadziemną roślin, które mogą pobierać azot z atmosfery i przekształcać go w formę dostępną dla roślin. Nawozy z serii biologicals mają działanie biostymulujące, pomagają roślinom pobierać składniki odżywcze z gleby, a następnie wykorzystywać je w bardziej skuteczny sposób. W efekcie poprawiają metabolizm roślin, zwiększają ich potencjał plonotwórczy, a także pomagają roślinom lepiej reagować na stresy środowiskowe, takie jak brak wody, nadmierne temperatury lub przymrozki. Biologiczne środki ochrony roślin z nowej linii mają działanie bezpośrednie (np. preparaty zawierające grzyb Beauveria bassiana, który zabija szkodniki) lub pośrednie (środki aktywizujące naturalne mechanizmy obronne roślin. Na uwagę zasługuje fakt, że produkty biologiczne od firmy Corteva zostały przebadane po względem wielu zmiennych, w różnych warunkach i środowiskach, co przekłada się na ich skuteczność.

Na rynku polskim, jako pierwsze z serii biologicals, dostępne są preparaty Utrisha™ N, BlueN® i Kinsidro™ Grow

Utrisha™ N

Utrisha™ N jest preparatem zawierającym bakterie Methylobacterium symbioticum, które mają zdolność pobierania azotu z powietrza. Są to bakterie tworzące kolonie w kolorze różowym, które absorbują światło ultrafioletowe, przez co działają jak antyoksydant redukujący stres powodowany przez promieniowanie UV. Umożliwia to roślinie wykorzystanie większej ilości światła, a więc większą aktywność fotosyntetyczną. Utrisha™ N przechwytuje azot atmosferyczny (N2) i przetwarza go na jony amonowe (NH4+) z wykorzystaniem nitrogenazy. Dzięki zastosowaniu produktu można ograniczyć nawożenie azotem, co jest szczególnie ważne w dobie wysokich cen nawozów.  

Produkt Utrisha™ N będzie też dostępny pod nazwą BlueN®. BlueN® został zarejestrowany nie tylko w uprawach rolniczych (zboża, rzepak, kukurydza, burak cukrowy, ziemniak, słonecznik, sorgo, soja i inne rośliny motylkowe, łąki i pastwiska), ale także w warzywniczych (burak ćwikłowy, czosnek, karczoch, seler, brokuł, cebula biała, kapusta, kalafior, endywia, biały i zielony szparag, szpinak, groch, bób, koper, sałata, melon, por, rzodkiew, arbuz, marchew, bakłażan, cukinia, ogórek, papryka, pomidor) oraz sadowniczych (jabłoń, grusza, truskawka, wiśnia, czereśnia, śliwa, brzoskwinia, morela, orzechy, winorośl). Produkt ten będzie oferowany w sieci sprzedaży Chemirol – partnera biznesowego Corteva w Polsce.

Kinsidro™ Grow

Jest nawozem chronionym patentem nawozem organiczno-mineralnym przeznaczonym do stosowania dolistnego. Stałe, wysokie stężenie kwasów humusowych i duża zawartość kwasów fulwowych sprawiają, że Kinsidro™ Grow wykazuje wysoką aktywność biologiczną. Produkt charakteryzuje się sprawdzoną skutecznością, a także może być stosowany w małych dawkach. Kinsidro™ Grow wpływa na aktywność biologiczną roślin, zwiększa ilość chlorofilu, a tym samym poprawia wydajność fotosyntezy, a także pobudza wzrost oraz rozwój korzeni, pędów i liści. Po zastosowaniu Kinsidro™ Grow rośliny lepiej wykorzystują składniki pokarmowe, a ich tolerancja na stres jest większa.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x