niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Eksport polskiej pszenicy spadł o 60% r/r, ale jest szansa na wzrost sprzedaży

spot_img

Luty nie przyniósł jeszcze ożywienia w naszym eksporcie zbóż poza UE. Jednak w kolejnych tygodniach popyt na unijne, w tym polskie ziarno powinien mocno wzrosnąć. Inwazja Rosji na Ukrainę (zaczęła się 24-go lutego) zmusi wielu odbiorców pszenicy i kukurydzy z tamtego regionu do poszukiwania alternatywnych kierunków zaopatrzenia.

Do końca lutego Unia Europejska notowała tylko nieco lepsze niż rok temu tempo eksportu zbóż (dzięki kukurydzy) niż w analogicznym okresie sezonu 2020/21. Za to nasz eksport zdecydowanie zwolnił w końcówce ubiegłego roku i pozostaje mocno w tyle za poprzednim sezonem.

Eksport zbóż z UE:

Najnowsze dane KE (na 27.02.2022) pokazują, że w od połowy stycznia nie odnotowaliśmy eksportu pszenicy do odbiorców spoza UE. Od początku sezonu 2021/22 (od 1-lipca 2021) wysłaliśmy poza granice UE tylko 929.125 ton pszenicy. Jest to wynik aż o 58% gorszy niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Nasz udział w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej spadł do 5%, w porównaniu do ponad 12% w skali całego sezonu 2020/21.

Polski eksport pszenicy miękkiej poza UE w ujęciu tygodniowym:

W całym minionym sezonie 2020/21 wyeksportowaliśmy poza UE 3,181 mln ton pszenicy, co było trzecim wynikiem w historii.

Polska zajmuje dopiero 7 miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy miękkiej

Warto zwrócić uwagę, że w tym sezonie (2021/22) za blisko 30% całkowitego wolumenu eksportu unijnej pszenicy odpowiada Francja – 5,23 mln ton, która wyprzedza nieznacznie Rumunię – 4,86 mln ton. Kolejne 5,34 mln ton wyeksportowały Niemcy i 1,66 mln ton – Bułgaria. Nasz skromny wynik (0,93 mln ton) daje nam dopiero siódme miejsce w śród eksporterów pszenicy.

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej:

Polska zajmuje też 7 miejsce w rankingu eksporterów unijnych zbóż

Eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) sięga w tym sezonie 1,179 mln ton i jest o 50% niższy niż w tym samym czasie sezonu 2020/21 (2,365 mln ton).

Andrzej Bąk
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zaskoczony kozak
zaskoczony kozak
2 lat temu

… a wszystkie inne kraje hamują eksport, żeby ratować swoich obwateli przed inflacją głodem….

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x