piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

UOKiK kwestionuje umowy Polmleku

spot_img

Tomasz Chróstny Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował wzorce umowne stosowane przez Grupę Polmlek, które zdaniem Prezesa UOKiK były niekorzystne dla rolników – dostawców mleka. W efekcie tej interwencji Polmlek zmienia warunki współpracy z dostawcami.

UOKiK w Polmleku

– Na mocy obowiązującej od czterech lat (tj. od 12 lipca 2017 r.), Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowejrynek mleka znajduje się pod naszą baczną obserwacją – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – A w ostatnim czasie zbadaliśmy umowy stosowane w relacjach z dostawcami przez spółkę Polmlek, która jest jednym z największych w Polsce przetwórców mleka. Z informacji przekazanych przez tego przedsiębiorcę wynikało, że współpraca ze sporą częścią dostawców opiera się na umowach, których treść nie spełnia prawnych wymogów.

Wyłączność, ceny, jakość

Zastrzeżenia Prezesa UOKiK budziły postanowienia w zakresie m.in. klauzuli wyłączności (tj. konieczności zapewnienia spółce wyłączności dostaw wyprodukowanego mleka), sposobu ustalania ceny, braku regulacji dotyczących procedury badań jakości i możliwości weryfikacji ich wyników.

Polmlek chce współpracować 

W wyniku interwencji UOKiK Firma Polmlek zobowiązała się do zmiany umów z dostawcami w ustalonym terminie. Prezes UOKiK oczekuje też oparcia współpracy na nowych warunkach ze wszystkim dostawcami, nawet przed formalną zmianą kontraktów.

 Polmlek zadeklarował zaniechanie praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Spółka zintensyfikowała proces dostosowywania umów z dostawcami do postanowień nowego wzorca umownego, zgodnego z naszymi oczekiwaniami. Co istotne, do czasu zakończenia procesu dostosowywania umów Polmlek nie będzie egzekwował kwestionowanych przez nas postanowień umownych. Zapewni też wszystkim dostawcom możliwość korzystania z uprawnień wynikających z nowego wzorca umownego.  Jeżeli jednak okaże się, że spółka nie wykona zobowiązania i nie zmieni praktyk niekorzystnych dla rolników, wówczas grozi jej za to kara finansowa w wysokości do 3 procent rocznego obrotu. – podsumowuje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Potentat na polskim rynku

Dodajmy, że obecnie Grupa Polmlek z siedzibą główną w Pultusku dysponuje 12 zakładami z 89 liniami produkcyjnymi. Zatrudnia 3 200 pracowników. Dzienny przerób to 4,5 miliona litrów mleka. Grupa Polmlek współpracuje z niemal 8 000 gospodarstwami rolnymi zajmujących się hodowlą krów mlecznych. A zakłady produkcyjne Polmleku rozmieszczone są głównie w Polsce centralnej i w województwach zachodnio-pomorskim i warmińsko-mazurskim. W skład Grupy Polmlek wchodzą też magazyny, zakłady usługowe, a nawet hotele. Polmlek specjalizuje się m.in. w produkcji serów typu holenderskiego i szwajcarskiego, mozzarelli, serów topionych, twarożków i twarogów, śmietany, jogurtów, masła, mleka UHT, mleka w proszku oraz szerokiej gamy soków owocowych i warzywnych.
 
Źródło: UOKiK
Foto: Polmlek

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x