wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Unikalne i kompleksowe programy ochrony zbóż i rzepaku od firmy Osadkowski

spot_img

Firma Osadkowski na rozpoczynający się sezon ochrony zbóż i rzepaku opracowała unikalne technologie prowadzenia upraw na każdą kieszeń. Swoje rozwiązania pod nazwą ZDROWY ŁAN Zboża i ZDROWY Łan Rzepak oferuje w opcji pakietów premium, standard i ekonomiczny, które kierowane są do plantatorów w zależności od ich potrzeb oraz potencjału produkcyjnego plantacji.

Ponad 30 lat doświadczenia firmy Osadkowski gwarantuje stabilne relacje z klientami i dostawcami

Firma Osadkowski już od ponad 30 lat zaopatruje rolników we wszystkie niezbędne środki do produkcji rolnej. Współpracując z najważniejszymi producentami środków ochrony roślin, jak i nawozów dolistnych oferuje swoim klientom najlepsze z możliwych rozwiązań do ochrony i nawożenia roślin uprawnych. Firma coraz bardziej stawia również na preparaty biologiczne, czego efektem jest współpraca z polskim producentem produktów biologicznych, firmą AgroBiotics. Osadkowski obsługuje całą Polskę poprzez sieć swoich przedstawicieli terenowych, trafiając zarówno do rolników indywidualnych, jak i hurtowni oraz sklepów partnerskich.

Spotkanie Media Day Wiosna 2023, podczas którego firma zaprezentowała swoje rozwiązania z zakresu ochrony zbóż i rzepaku, otworzył Maciej Mora, dyrektor działu środków ochrony roślin.

Ostatnie 2 lata były bardzo trudne pod względem zabezpieczenia ciągłości dostaw ze względu na zawahania rynku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wypracowanych do tej pory relacjach handlowych jesteśmy przygotowani na ten sezon i zapewniamy dostępność produktów – mówił Maciej Mora.

Maciej Mora, dyrektor działu środków ochrony roślin w firmie Osadkowski

Ze względu na pandemię wielu dostawców miało problemy z dostarczeniem produktów na czas. Brakowało również substancji aktywnych i formulantów do produkcji, co było powodem braku towarów. Konsekwencją tego jest wzrost cen i bardzo duże zamieszanie na rynku, który wydawał się ustabilizowany. W przypadku rynku produktów generycznych można spodziewać się dużej podaży towarów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku produktów R&D. Jak zapewnia firma cześć produktów jest już zamówiona i ich dostępność dla klientów jest zabezpieczona, ale są też produkty, które już w tej chwili są alokowane i ich dostępność będzie z pewnością ograniczona.

Osadkowski to także jeden z największych dystrybutorów nawozów w kraju

Firma współpracuje z wszystkimi największymi producentami i dostawcami nawozów, zarówno azotowych, wieloskładnikowych, jak i wapniowych. W ofercie nawozowej znajdują się także produkty z segmentu nawozów specjalistycznych i dla rolnictwa ekologicznego.

W swoim portfolio posiadamy szeroki wachlarz nawozów, odpowiadających na wszystkie potrzeby rolników. Oferujemy wszystkie niezbędne grupy asortymentowe i dodatkowo rozwijamy własne grupy produktów pod szyldem marki ALFA – mówił Tomasz Prusinowski, dyrektor działu nawozów.

Tomasz Prusinowski, dyrektor działu nawozów w firmie Osadkowski

Firma stale się rozwija wprowadzając do oferty nowe produkty. W segmencie nawozów takimi nowościami są m. in. HumiCalc 4.0 – granulowany aktywator glebowy zawierający połączenie kwasów humusowych, kredy, kwasu borowego oraz mikroorganizmów – bakterii Bacillus azotofixans.

Po wiosennym sezonie możliwe są korekty cenowe nawozów

Wszystko wskazuje, że korekty cenowe nawozów będą miały miejsce po sezonie wiosennym. Mówi się o 20% obniżkach na azocie i na potasie i nawet 40% na fosforze. Swoje prognozy opieramy o obserwacje globalnego rynku i cen światowych. Wiele oczywiście może się jeszcze zmienić, bo napięcie na rynku jest spore – prezentował szef działu nawozów w firmie Osadkowski.

Technologiczny fenomen fungicydowej ochrony zbóż i rzepaku

Przed rolnikami pierwszy rok bez prochlorazu, który był powszechnie stosowany w ochronie zbóż i rzepaku. To jedna z substancji, której wycofanie będzie mocno odczuwalne. Odpowiedzią na to wyzwanie jest propozycja technologiczna opracowana przez firmę Osadkowski, czyli autorskie programy ochrony zbóż i rzepaku, które przedstawił Marcin Kaczmarek, dyrektor działu Doradztwa i Rozwoju.

Marcin Kaczmarek, dyrektor działu Doradztwa i Rozwoju w firmie Osadkowski

Nasza propozycja to technologiczny fenomen. Rzadkie zjawisko w technologii fungicydowej prowadzenia zbóż, przede wszystkim pszenicy ozimej. Niepowtarzalność dotyczy dwóch wymiarów, ponieważ żadna inna firma nie oferuje takiego rozwiązania, a także w każdym z zabiegów żadna z zaproponowanych substancji się nie powtarza – tłumaczył Marcin Kaczmarek.

Fungicydowa ochrona zbóż w technologii firmy Osadkowski

W trzech zabiegach firma proponuje zastosowanie aż 7 różnych substancji czynnych, co idealnie wpisuje się w program przeciwdziałania powstawania odporności, a także zapewnia wysoki stopień skuteczności wykonywanych zabiegów.

Zdrowy Łan Zboża Premium

T1 w zbożach

Do ochrony pszenicy ozimej w zabiegu T1 firma proponuje zastosowanie aż 3 substancji. Połączenie cyprodynilu, protiokonazolu i metrafenonu w jednym zabiegu zapewnia pełne spektrum zwalczanych chorób i daje fundament do osiągania najwyższych plonów. Cyprodynil wykazuje wysoką skuteczność przeciwko łamliwości podstawy źdźbła. Metrafenon z kolei zapobiegawczo chroni przed rozwojem mączniaka prawdziwego. Całość uzupełnia protiokonazol, który wykazuje dobre działanie przeciwko septoriozie paskowanej liści pszenicy, a także na inne choroby liści i podstawy źdźbła.

Propozycją nawożenia dolistnego w terminie wczesnowiosennym jest zastosowanie nawozów ALFA Makro i ALFA Mikro oraz Barrier Si-Ca, który zaopatrzy roślinę w wapń i krzem.

 • T1 – (cyprodynil + protiokonazol + metrafenon) Unix 75 WG 0,4 kg/ha + Praktis 0,4 l/ha + Inovis Flex 0,3 l/ha
 • Adiuwant Inex-A 0,1 l/ha
 • Nawożenie dolistne: ALFA Makro 1l/ha + ALFA Mikro 1l/ha + Barrier Si-Ca 1l/ha + IonBlue 0,3-0,5 l/ha

T2 w zbożach

W drugim zabiegu Osadkowski proponuje połączenie dwóch najnowszych substancji z grupy triazoli i SDHI, czyli Revysolu i Solatenolu. Skuteczność ochrony tymi substancjami potwierdzają doświadczenia firmy, która ocenia ich długotrwałe działanie na ponad 40 dni. Połączenie tych substancji zabezpiecza liść flagowy przed rozwojem septoriozy oraz rdzy brunatnej. Rekomendacją do stosowania w każdym zabiegu jest dodatek adiuwantu Inex-A w dawce 0,1 l/ha oraz preparatu IonBLUE, zawierającego w swoim składzie miedź oraz siarkę w formie bioaktywnych jonów, dzięki czemu produkt odgrywa również rolę fitosanitarną, wpływając na zdrowotność roślin. Preparat może być stosowany w mieszaninach z fungicydami, insektycydami oraz nawozami dolistnymi, pamiętając także o jego właściwościach obniżających pH cieczy roboczej.

 • T2 – (Solatenol + Revysol) Elatus Plus 0,5 l/ha + Vitissimo 0,75 l/ha
 • Adiuwant Inex-A 0,1 l/ha
 • Nawożenie dolistne: ALFA Makro 1l/ha + Maxi Grow 0,5 l/ha + IonBlue 0,1 l/ha

T3 w zbożach

W zabiegu na kłos firma stawia na połączenie dwóch substancji triazolowych, czyli metkonazolu i tebukonazolu. Jest to dość klasyczna propozycja ukierunkowana przede wszystkim na ograniczenie rozwoju chorób powodowanych grzybami z rodziny Fusarium. Trzyzabiegowy program ochrony zbóż w ramach pakietu Zdrowy Łan Zboża Premium to propozycja dla plantacji o najwyższym potencjale plonotwórczym.

 • T3 – (metkonazol + tebukonazol) Plexeo 0,6 l/ha + Syrius 250 EW 0,6 l/ha
 • Adiuwant Inex-A 0,1 l/ha
 • Nawożenie dolistne: IonBlue 0,5 l/ha

Fungicydowa ochrona rzepaku w technologii firmy Osadkowski

Do fungicydowej ochrony rzepaku Osadkowski również proponuje trzyzabiegowy program, podzielony na zabieg T1 oraz zabieg dwa zabiegi w okresie okołokiwtnieniowym, które zabezpieczą rośliny przed rozwojem groźnej zgnilizny twardzikowej – T2a w fazie żółtego pąka i T2b w fazie końca pełni kwitnienia.

Do regeneracji rzepaku po zimie firma zaleca zastosowanie IonBLUE 0,3-0,5 l/ha + Maxi-Grow 0,33-0,5 l/ha co poprawi także kondycję fitosanitarną roślin w okresie początku wegetacji.

Zdrowy Łan Rzepak Premium

T1 w rzepaku

W pierwszym terminie ochrona fungicydowa realizowana jest na bazie dwóch substancji – metkonazolu i tebukonazolu do zwalczenia przede wszystkim suchej zgnilizny. Obie substancje działają również regulacyjnie.

 • T1 –  (tebukonazol + metkonazol) Syrius 250 EW 0,7 l/ha + Plexeo 0,7 l/ha
 • Adiuwant: Inex-A 0,1 l/ha
 • Nawożenie dolistne: OSD Mikro Rzepak 2 kg/ha + ALFA Makro 1 l/ha
 • Insektycyd: TopGun 050 CS 0,15 l/ha

T2a w rzepaku

Tuż przed kwitnieniem Osadkowski poleca zaaplikowanie miksu mikroelementowego w postaci preparatu Maxi-Grow, a do ochrony przed sprawcami chorób rekomenduje zastosowanie azoksystrobiny z protiokonazolem, co przekłada się na interwencyjną i zapobiegawczą ochronę łanu.

 • T2a –  (azoksystrobina + protiokonazol) Strobe 250 SC 0,5 l/ha + Praktis 0,5 l/ha
 • Adiuwant: Inex-A 0,1 l/ha
 • Nawożenie dolistne: Maxi-Grow 0,5 l/ha
 • Insektycyd: Matrix 2,5C – 0,2 l/ha

T2b w rzepaku

W zabiegu T2b z kolei firma proponuje zastosowanie dwuskładnikowego (boskalid + metkonazol) preparatu Primasol w dawce 0,7 l/ha oraz nawozu dolistnego Barrier Si-Ca.

 • T2b – (boskalid + metkonazol) Primasol 0,7 l/ha
 • Adiuwant: Inex-A 0,1 l/ha
 • Nawożenie dolistne: Barrier Si-Ca 1l/ha
 • Insektycyd: Lanmos 20 SP – 0,12 kg/ha

Zarówno dla zbóż, jak i rzepaku, firma opracowała technologie ochrony i prowadzenia łanu na trzech poziomach: premium, standard i ekonomiczny, które dostosowane są do potrzeb rolnika, w zależność od potencjału danej plantacji.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x