sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Unijny olej rzepakowy jest niżej wyceniany niż olej palmowy

spot_img

Unijny olej rzepakowy stał się tańszy niż olej palmowy, który jest zwykle najniżej wycenianym z czterech głównych olejów roślinnych (rzepakowy, słonecznikowy, sojowy i palmowy) i służy jako punkt odniesienia dla uczestników rynku. Dane KE pokazują, że 15 marca ceny oleju rzepakowego spadły do  939,0 €/t FOB Rotterdam (nadal spadają), podczas gdy cena oleju palmowego surowego wyniosła 974 €/t. Cena oleju rzepakowe spadła poniżej odpowiednika produkowanego z palmy pierwszy raz od 25 lat.

Ceny eksportowe olejów roślinnych:

Zmiana relacji cenowych nastąpiła, ponieważ unijni przetwórcy nasion kupowali na Ukrainie duże partie taniego rzepaku, z czego połowę przetwarzano w UE. Zakupów dokonywano po relatywnie niskiej cenie, co zapewniało wzrost marż i wolumenu sprzedaży. Jednocześnie, popyt na olej rzepakowy pozostaje niski, zarówno ze strony przemysłu biodiesla, jak i przemysłu spożywczego.

Większość producentów żywności kupowała olej rzepakowy jako alternatywę dla oleju słonecznikowego, ponieważ spodziewali się zakłóceń w dostawach w związku z wojną między Ukrainą a Rosją, które są głównymi producentami i eksporterami oleju słonecznikowego. Ponadto niektórzy nabywcy zawarli długoterminowe umowy po wysokich cenach w celu zabezpieczenia dostaw, więc nadal otrzymują olej rzepakowy, co dodatkowo zmniejsza popyt na niego.

Ceny ropy i paliw gotowych spadają w UE, a za nimi ceny bioestrów.

Unijny import rzepaku i słonecznika:

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x