środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Klucz udarowy – jaki wybrać?

spot_img

Jak działa klucz udarowy?

Działanie klucza udarowego jak sama nazwa wskazuje oparte jest na udarze. Głowica klucza udarowego uderza w śrubę z dużą szybkością i odbywa się to w regularnych odstępach dzięki czemu możliwe jest szybkie odkręcenie śrub czy nakrętek.

Jeżeli śruba nie jest mocno zapieczona to odkręcenie jej zajmie jedynie kilka sekund. Wysoki moment obrotowy klucza udarowego gwarantuje odkręcenie nawet mocno zardzewiałych śrub.

Dzięki kluczowi udarowemu nie musimy używać klasycznych kluczy z przedłużką. Często przy takim odkręcaniu śruba może pęknąć czy się obrobić. Jeżeli chodzi o wybór klucza udarowego to mamy do wyboru dwa typy: pneumatyczny oraz elektryczny.

Klucz udarowy pneumatyczny

Klucz udarowy pneumatyczny jest dobrym wyborem, gdy wiemy, że będzie dość mocno eksploatowany. Tego typu klucze udarowe można znaleźć na wyposażeniu profesjonalnych warsztatów oraz zawodowych mechaników.

Klucze udarowe pneumatyczne znajdą swoje zastosowanie również przy odkręcaniu czy dokręcaniu dużych śrub np. przy kołach w maszynach rolniczych czy ciężarówkach. Należy jednak pamiętać, że do pneumatycznych kluczy udarowych potrzebny jest kompresor powietrza. Może być to spore utrudnienie, gdyż pneumatycznego klucza udarowego można używać jedynie w miejscu gdzie mamy dostęp do sprężonego powietrza.

Jednakże klucze udarowe zasilane sprężonym powietrzem są bardzo trwałe i bez problemu poradzą sobie z odkręceniem czy dokręceniem wielu śrub.

Klucz udarowy akumulatorowy można zabrać ze sobą nawet na pole i dzięki temu pozbyć się usterki na miejscu. Foto.F.Michalski

Klucz udarowy elektryczny

W domowych warsztatach zdecydowanie częściej można spotkać elektryczne klucze udarowe. Tego typu urządzenia zyskały swoją popularność dzięki swojej niskiej cenie.

Na rynku dostępne są klucze udarowe zasilane z sieci oraz wyposażone w akumulator. Klucze udarowe zasilane przewodowo są bardzo tanie i cechują się dużą siłą. Należy jednak pamiętać, że do używania tego typu klucza udarowego musimy mieć dostęp do sieci elektrycznej.

Bardziej mobilnym rozwiązaniem może być akumulatorowy klucz udarowy. Wyglądem przypomina on wiertarko-wkrętarkę, lecz obydwa te urządzenia różnią się gabarytami. Klucz udarowy jest zdecydowanie większy i masywniejszy.

Na rynku można znaleźć klucze udarowe w dużym przedziale cenowym. Za najtańsze akumulatorowe klucze udarowe należy zapłacić ok. 300 zł, natomiast najdroższe urządzenia to koszt ok.3000 zł. Im sprzęt droższy i bardziej markowy, tym większy moment obrotowy on posiada i lepiej sprawdzi się podczas odkręcania większych i bardziej zapieczonych śrub.

Klucz udarowy akumulatorowy

Akumulatorowy klucz udarowy jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie posiadamy w swoim warsztacie kompresora. Taki klucz udarowy sprawdzi się również w miejscu, gdzie nie mamy dostępu do prądu. Świetnie sprawdzi się w trasie czy na polu, gdy sytuacja wymaga szybkiego działania.

Akumulatorowy klucz udarowy pracuje znacznie ciszej niż klucz udarowy zasilany sprężonym powietrzem. Przy wyborze akumulatorowego klucza udarowego należy zwrócić uwagę na jego maksymalny moment obrotowy dla odkręcania i zakręcania. W powszechnie używanych kluczach udarowych moment dla odkręcania to ok. 400 Nm i zakręcania ok. 200 Nm. W specjalistycznych kluczach udarowych wartości te mogą przekraczać nawet 1000 Nm.

Urządzenie powinno pracować w tych dwóch trybach bez problemu i ważne aby przełącznik obrotów był dobrze umiejscowiony, by móc wygodnie i szybko przełączać się miedzy odkręcaniem a zakręcaniem. Bardzo ważna jest również możliwość regulacji momentu obrotowego.

Najważniejszym elementem klucza udarowego jest silnik, dlatego przy zakupie należy zwrócić na niego uwagę. Obecnie użytkownicy decydują się na silnik bezszczotkowy. Przy wyborze klucza udarowego warto również zwrócić uwagę na akcesoria dołączone do zestawu. Najlepiej aby do klucza udarowego dołączony był akumulator, ładowarka oraz zestaw nasadek.

Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x