środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Przecinarka plazmowa we własnym garażu

spot_img

Czym jest przecinarka plazmowa?

Łuk elektryczny w większości kojarzy się jedynie ze spawaniem. Niemal każdy producent spawarek posiada w swojej ofercie również inne specjalne urządzenia, które wykorzystują działanie łuku elektrycznego. Przykładem takiego narzędzia może być przecinarka plazmowa, przy której użyciu możemy ciąć aluminium, stal oraz inne metale. Przecinarek plazmowych na rynku pojawia się coraz więcej, a co za tym idzie, ich cena spada i wiele osób może doposażyć swój warsztat. W odpowiednich rękach przecinarka plazmowa może okazać się bardzo sprawnym i wydajnym sprzętem.

Jak działa przecinarka plazmowa?

Przecinarka plazmowa działa na zasadzie elektrycznie przewodzonego zjonizowanego gazu, który przetapia metal usuwając go z wypalanego otworu. Odpowiednio ogrzany gaz przewodzi prąd elektryczny i dzięki temu tworzy łuk plazmowy, który jarzy się pomiędzy elektrodą a obrabianą powierzchnią.

Na tyle przecinarki umieszczony jest przewód zasilający oraz zawór do sterowania przepływem powietrza. /Fot. F. Michalski

Przecinarka plazmowa bez problemu poradzi sobie z materiałami, które przewodzą prąd elektryczny i świetnie nadaje się do przecinania rur, blach, różnego rodzaju elementów konstrukcji itd. Typowa przecinarka plazmowa składa się ze źródła prądu elektrycznego, sprężarki powietrza doprowadzającej gaz oraz przewodu masowego. Oczywiście „masa” w przecinarce plazmowej, tak samo jak przy spawarce, podpinana jest do przecinanej powierzchni, by połączyć ją ze źródłem prądu.  

Odpowiednie podłączenie przecinarki plazmowej

Sam proces cięcia należy rozpocząć od podłączenia przecinarki plazmowej do prądu i sprężonego powietrza. Następnie ważne, aby odpowiednio ustawić wszystkie parametry pracy przecinarki plazmowej. Dokładnie trzeba dobrać natężenie prądu, napięcie łuku oraz ciśnienie powietrza. Gdy ustawimy wszystko tak jak należy to cięcie przecinarką plazmową będzie sprawne i przyjemne.

Natężenie prądu wpływa głównie na temperaturę łuku i gdy będzie za niska to cięcie będzie praktycznie niemożliwe. Gdy zwiększony zostanie amperaż to wzrośnie temperatura, a co za tym idzie, wydajność pracy przecinarki plazmowej i możliwe jest przecinanie grubszych materiałów.

Jeżeli chodzi o napięcie łuku elektrycznego to maksymalna wartość może wynosić 200V. Parametr ten wpływa na jakość płynności cięcia przecinarką plazmową. Dodatkowo ważny jest również dobór odpowiedniej sprężarki powietrza, która pozwoli na wydajne cięcie. Najpopularniejszymi kompresorami są tłokowe i taki rodzaj w zupełności się nada, lecz należy zwrócić uwagę na jej wydajność, aby dopasować ją do przecinarki plazmowej.

Po kilku wykonanych cięciach końcówka palnika się zużywa i warto ją wymienić na nową, aby jakość cięcia była jak najlepsza. /Fot. F. Michalski

Odpowiedni dobór parametrów

Palnik w przecinarce plazmowej jest jednocześnie uchwytem dla dyszy i elektrody. W przecinarkach plazmowych wykorzystywana jest elektroda nietopliwa, lecz gdy amperaż podczas cięcia jest coraz wyższy to elektroda zużywa się dość szybko i należy ją wymienić. Droższe i lepsze przecinarki plazmowe posiadają system chłodzenia, który może poprawić żywotność elektrody. Na uchwycie przecinarki plazmowej jest specjalny przycisk, jak przy półautomatach spawalniczych i po jego naciśnięciu nastąpi zapalenie łuku pilotującego. Gdy spotka się z przecinanym materiałem to nastąpi zajarzenie głównego łuku, który przecina metal.

Podczas cięcia przecinarką plazmową ważne jest doświadczenie i pewna ręka jak przy spawaniu, ponieważ potrzebna jest odpowiednia prędkość dostosowana do grubości i rodzaju materiału. Nie należy zapominać również o właściwym kierunku i kącie cięcia, aby jakość była jak najlepsza. Podczas spawania elektroda może być pod różnym kątem, natomiast podczas używania przecinarki plazmowej ważne, aby była ona utrzymana prostopadle do przecinanego materiału.

Jaką przecinarkę plazmową wybrać?

Aktualnie przecinarki plazmowe nie są relatywnie drogie i można spotkać je w przydomowych warsztatach. Dzięki zakupowi takiego sprzętu rolnik nie musi jechać do wyspecjalizowanego zakładu, aby ten wyciął potrzebny element. Co za tym idzie oszczędza się na robociźnie i kosztach transportu materiału i odbioru gotowej części, więc zakup może się szybko zwrócić.

Obecnie na rynku dostępne są przecinarki plazmowe w różnych zakresach cenowych. Najtańsze przecinarki plazmowe zaczynają się od ok. 1000 zł i z pewnością wystarczą do samodzielnego cięcia w domu. Natomiast jeżeli zależy komuś na dobrej jakości i myśli o wykonywaniu większej ilości cięcia to warto zainteresować się droższymi urządzeniami, a ich cena może osiągać nawet 10 tys. złotych.  Jeżeli chodzi o koszt eksploatacji przecinarki plazmowej to części zamienne nie są drogie, więc zakup takiego narzędzia jest opłacalnym dobrym wyborem.

Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x