Grudzień, podobnie jak ostatni tydzień był spadkowy dla unijnych kontraktów na zboża, ale przed Świętami Bożego Narodzenia pojawiło się długo oczekiwane odbicie notowań. Przyczyną tego był atak zimy w USA i zagrożenia z tym związane dla będącej w słabej kondycji nie okrytej śniegiem pszenicy ozimej.

W przeciwieństwie do giełdy w Paryżu, amerykańskie kontrakty na kukurydzę i pszenicę kontynuowały odbicie w ostatnim tygodniu, kończąc cały grudzień na plusie. Wzrostom w Chicago sprzyjał trend wzrostowy na rynku eurodolara (słabszy dolar to bardziej konkurencyjny eksport) i dobre dane eksportowe.
Tymczasem unijne zboża odczuwały w końcówce roku presję ze strony umacniającego się euro i rosnącej konkurencji ze strony rosyjskich dostawców pszenicy. W ostatnim tygodniu 2022 roku Egipt kupił na dwóch przetargach 200 tys. ton pszenicy rosyjskiego pochodzenia. Kurs euro do dolara wzrósł w skali tygodnia o blisko 1% i prawie 3% w grudniu.
Zakończył się szalony rok, który obfitował w gwałtowne wzrosty i spadki notowań zbóż i oleistych, podobnie jak większości surowców. Niespotykana wcześniej zmienność notowań była konsekwencją zawirowań geopolitycznych (wojna na Ukrainie), problemów pogodowych na wielu obszarach upraw, walki banków centralnych z inflacją i narastających obaw przed recesją.
W skali roku zboża są ciągle droższe, ale daleko im do historycznych maksimów z I połowy roku (po najeździe Rosji na Ukrainę).
Unijna kukurydza jest wyceniana wyżej o 1/4 po najgorszych od kilkunastu lat zbiorach. Kontrakt na unijną pszenicę kosztuje o tylko 10% więcej niż rok temu w obliczu rekordowych zbiorów na świecie, w tym w Rosji i Australii.
Rzepak w Paryżu zamknął ostatni tydzień roku na ponad 3% plusie, korzystając z odbicia cen soi oraz ropy. Jednak w skali grudnia kontrakt na rzepak potaniał o blisko 20 euro, a w skali roku nasiona te straciły na wartości 170 euro (-22,5%). Spadek cen ma podłoże fundamentalne, ponieważ produkcja rzepaku w UE była dobra w 2022 roku, a globalne zbiory rekordowe po słabym 2021 roku (katastrofalne zbiory w Kanadzie w 2021).
Zmiany okresowe notowań giełdowych:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 30.12.2022):
Giełda w Paryżu:


Giełda w Chicago:


Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com