sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kontrakty na zboża podrożały w skali roku, ale daleko im do historycznych szczytów z 1 połowy 2022 roku

spot_img

Grudzień, podobnie jak ostatni tydzień był spadkowy dla unijnych kontraktów na zboża, ale przed Świętami Bożego Narodzenia pojawiło się długo oczekiwane odbicie notowań. Przyczyną tego był atak zimy w USA i zagrożenia z tym związane dla będącej w słabej kondycji nie okrytej śniegiem pszenicy ozimej.

Za nami wzrostowy tydzień na giełdowym rynku zbóż i oleistych

W przeciwieństwie do giełdy w Paryżu, amerykańskie kontrakty na kukurydzę i pszenicę kontynuowały odbicie w ostatnim tygodniu, kończąc cały grudzień na plusie. Wzrostom w Chicago sprzyjał trend wzrostowy na rynku eurodolara (słabszy dolar to bardziej konkurencyjny eksport) i dobre dane eksportowe.

Tymczasem unijne zboża odczuwały w końcówce roku presję ze strony umacniającego się euro i rosnącej konkurencji ze strony rosyjskich dostawców pszenicy. W ostatnim tygodniu 2022 roku Egipt kupił na dwóch przetargach 200 tys. ton pszenicy rosyjskiego pochodzenia. Kurs euro do dolara wzrósł w skali tygodnia o blisko 1% i prawie 3% w grudniu.

Zakończył się szalony rok, który obfitował w gwałtowne wzrosty i spadki notowań zbóż i oleistych, podobnie jak większości surowców. Niespotykana wcześniej zmienność notowań była konsekwencją zawirowań geopolitycznych (wojna na Ukrainie), problemów pogodowych na wielu obszarach upraw, walki banków centralnych z inflacją i narastających obaw przed recesją.

W skali roku zboża są ciągle droższe, ale daleko im do historycznych maksimów z I połowy roku (po najeździe Rosji na Ukrainę).

Unijna kukurydza jest wyceniana wyżej o 1/4 po najgorszych od kilkunastu lat zbiorach. Kontrakt na unijną pszenicę kosztuje o tylko 10% więcej niż rok temu w obliczu rekordowych zbiorów na świecie, w tym w Rosji i Australii.

Rzepak w Paryżu zamknął ostatni tydzień roku na ponad 3% plusie, korzystając z odbicia cen soi oraz ropy. Jednak w skali grudnia kontrakt na rzepak potaniał o blisko 20 euro, a w skali roku nasiona te straciły na wartości 170 euro (-22,5%). Spadek cen ma podłoże fundamentalne, ponieważ produkcja rzepaku w UE była dobra w 2022 roku, a globalne zbiory rekordowe po słabym 2021 roku (katastrofalne zbiory w Kanadzie w 2021). 

Zmiany okresowe notowań giełdowych:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 30.12.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x