czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Unijny import kukurydzy wzrósł dwukrotnie na początku tego sezonu

spot_img

Od początku sezonu 2022/23 do 23-go października kraje Unii Europejskiej sprowadziły 9,04 mln ton kukurydzy, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem (4,26 mln ton). Zainteresowanie importem nie dziwi, ponieważ z uwagi na suszę olbrzymia większość krajów członkowskich odnotuje w tym roku bardzo duży spadek zbiorów, sięgający nawet 50%.

zbiory kukurydzy

Import kukurydzy do UE w ujęciu tygodniowym

Z danych KE wynika, że Hiszpania jest wiodącym importerem kukurydzy z wynikiem 3,53 mln ton, wyprzedzając Holandię z 950 000 ton, Polskę z 805 000 ton, Portugalię z 775 000 ton i Włochy z 600 000 ton.

Z racji sąsiedztwa z Ukrainą Polska należy w tym sezonie do grona największych importerów kukurydzy. Do czasu uruchomienia korytarzy zbożowych z Morza Czarnego eksport ukraińskich zbóż odbywał się przez zachodnią granicę Ukrainy.

Unijni importerzy kukurydzy w sezonie 2022/23

Źródła dostaw kukurydzy do UE:

Brazylia: 5,00 mln ton (55%);

Ukraina: 3,39 mln ton (37%);

Serbia: 0,24 mln ton (3%);

Kanada: 0,14 mln ton (2%);

Argentyna: 0,07 mln ton (1%).

Andrzej Bąk – e-WGT
Dane – KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x