piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Unijne zboża i rzepak zamknęły tydzień na minusie

spot_img

Na giełdzie w Paryżu trend spadkowy na rynku zbóż trwa od początku listopada. W połowie minionego tygodnia pojawiło się jednodniowe odbicie, ale już w piątek na rynek powróciły spadki. W piątek ukazał się comiesięczny raport USDA na temat podaży i popytu w skali USA i globalnie. Nie wsparł on jednak przedłużenia wzrostów kontraktów w Paryżu. W konsekwencji unijna pszenica i kukurydza (najbliższa seria kontraktu) zamknęły piątek i cały tydzień kilkuprocentowym spadkiem.

Unijne kontrakty na zboża i rzepak drożały w ubiegłym tygodniu

Patrząc na wykresy, kukurydza próbuje stabilizować się w ostatnich dniach w okolicy 290 eur/t – najniżej od lipca tego roku, a pszenica z dostawą w marcu zatrzymała się na wsparciu technicznym (300 eur/t), co jest wyceną najniższą od wiosny tego roku. Termin grudniowy na unijną pszenicę kończy obrót w poniedziałek (12.12.2022), stąd jego wyceny są niewiarygodne.

Tygodniowa przecena amerykańskiej pszenicy przekroczyła 3%, ale tylko 0,1% w przypadku kukurydzy.

W Chicago zboża tanieją w poszukiwaniu konkurencyjności na rynku eksportowym. Liderem przecen jest amerykańska pszenica (SRW), w przypadku której notowania są teraz najniższe od ponad roku. Jedynie soja cieszy się dużym zainteresowaniem nabywców, szczególnie z Chin, a jej notowania ostatnio rosną (3,1% w skali tygodnia).

Słabe zbiory unijnej kukurydzy wspomagane są rekordowym importem, który przewyższa ponad dwukrotnie tempo z ubiegłego sezonu.

Unijny eksport pszenicy jest nieco wyższy od analogicznego okresu poprzedniego sezonu, ale zboże to musi walczyć o nabywców. Konkurencja taniego ziarna z Rosji (rekordowe zbiory), Ukrainy, Australii (rekordowe zbiory) wymusza przeceny, tym większe im droższe staje się euro ma rynku walutowym. Widoczne to było w ostatnich zakupach pszenicy przez Egipt. Pod koniec listopada największy na świecie importer pszenicy na był dużą partię pochodzenia ukraińskiego, a w miniony czwartek kupił rosyjską pszenicę,

Rzepak unijny nie poszedł na razie w ślady kanadyjskiej canoli, która odbiła w ostatnich dniach w górę w oczekiwaniu, że olej rzepakowy będzie mieszany z olejem napędowym przez rafinerie w USA (popyt na nasiona wzrośnie). Unijny kontrakt naśladuje tym czasem zachowanie ropy i oleju sojowego, a wycena terminu lutowego spadła poniżej 470 eur/t – poziom niewidziany od początku tego roku.

Olej sojowy w USA mocno potaniał po mniejszym od oczekiwań projektem wzrostu obligatoryjnych norm mieszania go z dieslem w USA. Ropa z kolei tanieje po nałożeniu sankcji na Rosję określających cenę maksymalną zakupu jej surowca.

Pogoda nadal dewastuje uprawy pszenicy w Argentynie i mocno opóźnia zasiewy kukurydzy i soi w  tym kraju. W konsekwencji USDA obniżył prognozę zbiorów pszenicy w Argentynie, ale pozostawił na razie na niezmienionym poziomie prognozy dla kukurydzy i soi. Z drugiej strony oczekiwana jest rekordowa produkcja kukurydzy i soi w Brazylii gdzie pogoda jest bardziej łaskawa, a areał zasiewów rekordowy (USDA pozostawił listopadowy poziom produkcji obu upraw).

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures – rzut oka na wykresy

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 09.12.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CboT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x