środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Unijne zboża i rzepak mocno potaniały w minionym tygodniu

spot_img

W tygodniu kończącym się 24-czerwca 2022 taniały prawie wszystkie surowce, włącznie z towarami rolnymi. Kontrakty towarowe, były (są) pod presją obaw o spadek globalnego popytu ze względu na zbliżającą się recesją w światowej gospodarce. Notowania na giełdach akcji i towarów spadają także przez rosnące stopy procentowe, które powodują ucieczkę kapitału spekulacyjnego na rynek obligacji.

W Paryżu skala spadków notowań unijnej pszenicy, kukurydzy zbliżyła się do 10%. W efekcie cena pszenicy obniżyła się o 34,25 euro do 357,25 eur/t, a kukurydza staniała o 31,5 euro do 305,5 eur/t.

Rzepak potaniał o 70 euro (-9,2%) w ciągu tygodnia do 696,5 eur/t na piątkowym zamknięciu. Rzepak taniał też z powodu plotek o niższych mandatach na biopaliwa w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wycena tegorocznego rzepaku (nawet po 5% odbiciu w piątek) jest teraz na poziomie z początku marca.

Ubiegłotygodniowe doniesienia o rozmowach Turcji i przedstawicieli ONZ z Rosją na temat odblokowania portu w Odessie również przyczyniły się do pogłębienia spadków notowań zbóż i oleistych.

Okresowe zmiany notowań (na 24.06.2022):

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 24.06.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Eurnext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x