czwartek, 22 lutego, 2024

Unijne kontrakty na zboża i rzepak potaniały w skali minionego tygodnia

spot_img

Na giełdzie Euronet-Paryż zboża i rzepak taniały przez większą część tygodnia kończącego się 7-go października. O ile poniedziałek był jeszcze wzrostowy, to kolejne dni przyniosły przewagę spadków, które w przypadku kukurydzy trwały do piątku. W konsekwencji unijna kukurydza wróciła poniżej poziomu 340 eur/t, a pszenica spadła poniżej 350 eur/t. Tydzień wcześniej oba unijne kontrakty na zboża były najdroższe od maja – czerwca tego roku. Rosnący eksport z basenu Morza Czarnego ogranicza popyt na źródła unijne, jednak każde ograniczenie lub zamknięcie żeglugi korytarzami zbożowymi wywoła gwałtowne wzrosty cen zbóż.

Także rzepak, który jest relatywnie dużo tańszy od zbóż (tańszy niż przed rokiem), minimalnie potaniał w skali minionego tygodnia. Notowania serii najbliższej straciły w tygodniu 2,5 euro (0,6%), do 629,5 eur/t. Początek tygodnia był spadkowy dla rzepaku, ale końcówce duża część strat została odrobiona dzięki wzrostom na rynku ropy i olejów roślinnych.

Giełda w Chicago

Notowania pszenicy spadały pod presją umacniającego się dolara, który ogranicza eksport z USA. Soja i kukurydza zamknęły tydzień na minimalnym plusie, korzystając ze wzrostów ropy. Obydwa kontrakty są pod presją trwających w USA zbiorów i wczesnych prognoz rekordowych zbiorów obu upraw w Brazylii.

Miniony tydzień obfitował w bardzo ważne wydarzenia na rynkach finansowych i towarowych!

Bardzo dobre dane z USA, które pokazały spadek bezrobocia zwiększyły szanse na podwyżki stóp procentowych, a to przełożyło się na powrót do spadków eurodolara. Drożejący dolar (podąża w kierunku 20-letnich maksimów z 28-go września) przekłada się na osłabienie pozostałych walut, w tym złotego.

Wprawdzie dolar (do euro) jest jeszcze znacznie słabszy niż pod koniec września, to kurs usd/pln przekracza w poniedziałek 5 zł za usd. Jest to efekt zaniechania podwyżki stóp procentowych w Polsce na posiedzeniu RPP w minionym tygodniu.

Kolejnym wydarzeniem, którego konsekwencje dotykają nas bezpośrednio (ON kosztuje 8 zł i więcej), była ubiegłotygodniowa decyzja o cięciu o 2 mln ton dziennie limitów wydobycia ropy przez OPEC+. Faktyczne cięcie to ok. 1 mln baryłek, ponieważ wielu członków kartelu już wcześniej nie wykorzystywało swoich limitów produkcji.

Ropa ruszyła w górę po decyzji OPEC+, drożejąc w tygodniu o kilkanaście procent do ok. 93 usd/b – Brent. Fakt ten i polityka prezesa NBP – Glapińskiego (dolar powyżej 5 zł) fundują nam rekordową cenę diesla w tym tygodniu.

Odbicie na rynku ropy jest korzystne dla rynku biopaliw, czyli olejów roślinnych, nasion oleistych i amerykańskiej kukurydzy, gdzie 40% przeznaczane jest na bioetanol.

Zmiany okresowe notowań – tydzień kończący się 7-go października 2022:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 07.10.2022):

Giełda w Paryżu (eur/t):

Giełda w Chicago (usd/t):

Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchart.com

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x