sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Unijne kontrakty na zboża i rzepak zamknęły tydzień na wielomiesięcznych minimach

spot_img

W Paryżu unijne kontrakty naśladowały w minionym tygodniu (kończącym się 2-go grudnia) zachowanie swoich amerykańskich odpowiedników. Dodatkowa presja spadkowa wynikała z kontynuacji trendu wzrostowego w notowania eurodolara.

Kontrakty na pszenicę i rzepak były liderami wzrostów w ostatnim tygodniu września

Kurs euro do dolara wzrósł w skali tygodnia o 1,4% do 1,055 dolara za euro – najwyżej od końca czerwca 2022 roku.

Efektem ostatnich przecen są nowe wielomiesięczne minima w notowaniach unijnej kukurydzy (294,5 eur/t w piątek) i marcowej pszenicy (307,75 eur/t). Kontrakt grudniowy na unijną pszenicę zbliża się do końca obrotu, stąd jego wyceny są już mało wiarygodne (320,5 eur/t na zamknięciu tygodnia). Rzepak spadł do 566,75 eur/t (najniżej od września na wykresie kontynuacyjnym serii najbliższej).

Na giełdzie w Chicago kukurydza i pszenica straciły w minionym tygodniu solidarnie po 5% na wartości. Soja zamknęła tydzień neutralnie dzięki ciągle dobrej sprzedaży eksportowej.

Rynki zbóż są pod presją rosnącej podaży z basenu Morza Czarnego (bezpieczne korytarze – Ukraina, Rosja – rekordowe zbiory pszenicy), ale też kanadyjskiej i australijskiej pszenicy. Do spadków przyczynia się również oczekiwany spadek światowego spożycia ze względu na inflację (wysokie ceny) i spowolnienie gospodarcze. Na mniejszy popyt na towary rolne ma również wpływ polityka „zero covid” stosowana przez Chiny.

Ubiegły tydzień przyniósł propozycje Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) dotyczące nowych regulacji w obowiązkowym mieszaniu biopaliw w paliwach. Uczestnicy rynku spodziewali się większego wzrostu wykorzystania bioetanolu i biodiesla w związku z gorszymi wynikami amerykańskiego eksportu. Tymczasem wzrost był minimalny, a EPA dodatkowo dopuściła wykorzystanie oleju rzepakowego do produkcji biodiesla (drożeje kanadyjski rzepak) i wsparcie producentów samochodów elektrycznych, a w zasadzie biogazowni.

Pogoda nadal dewastuje uprawy pszenicy w Argentynie i mocno opóźnia zasiewy kukurydzy i soi w tym kraju. Z drugiej strony oczekiwana jest rekordowa produkcja kukurydzy i soi w Brazylii gdzie pogoda jest bardziej łaskawa, a areał zasiewów rekordowy. Ostatni w tym roku raport z USA pokazał lekki wzrost kondycji pszenicy ozimej, chociaż oceny są nadal bardzo słabe.

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures – rzut oka na wykresy

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 02.12.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło cen: www.barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x