czwartek, 22 lutego, 2024

Unijne kontrakty na zboża i rzepak drożały w ubiegłym tygodniu

spot_img

Wyceny zbóż na giełdach towarowych są nadal mocno uzależnione od sytuacji w regionie Morza Czarnego, ponieważ eskalacja konfliktu może uniemożliwić przedłużenie umowy o korytarzach zbożowych (kończy się z końcem października), co może w konsekwencji doprowadzić do ograniczenia dostaw zbóż z regionu Morza Czarnego. W  tygodniu kończącym się 23-go września ceny amerykańskiej i unijnej pszenicy wzrosły do najwyższego od 3 miesięcy poziomu w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie,

Głównym motorem wzrostów cen pszenicy była decyzja Rosji o zmobilizowaniu 300 tys. nowych poborowych i przeprowadzeniu referendów na okupowanych terytoriach. Z tym też wiążą się groźby użycia broni jądrowej, gdy Ukraina będzie próbowała odbić terytoria, które Rosja zamierza przyłączyć w wyniku referendów. Uczestnicy rynku mają świadomość, że główne zapasy eksportowe pszenicy w tym sezonie znajdują się w Federacji Rosyjskiej, a olbrzymie ilości kukurydzy może, ale nie musi dostarczyć na rynek Ukraina.

Rzepak podrożał o ponad 5% w skali tygodnia, wracając powyżej poziomu 600 eur/t. W tym czasie notowania canoli wzrosły do najwyższego poziomu we wrześniu, korzystając z opóźnionych zbiorów i rozczarowujących plonów.

Dalsze odbicie może nie nastąpić, ponieważ taniejąca ropa (5-6% w piątek) będzie wywierać presję spadkową na ceny olejów roślinnych i nasion oleistych.

Większość surowców i akcje mocno tanieją w obawie przed nadchodzącą recesją w światowej gospodarce. Winne temu są gwałtowne podwyżli stóp procentowych, których zadaniem jest wyhamowanie popytu, a przez to inflacji. Jednocześnie, wysokooprocentowane obligacje przyciągają kapitał spekulacyjny z pozostałych, dużo bardziej ryzkownych, rynków.

Okresowe zmiany notowań – tydzień kończący się 23-go września 2022:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 23.09.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x