sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Umowa zbożowa została przedłużona o kolejne 120 dni

spot_img

Dzięki staraniom Sekretarza Generalnego ONZ i Prezydenta Turcji udało się nakłonić Rosję do przedłużenia ważności dokumentu (termin ważności wygasał w miniony piątek) o kolejne 4 miesiące zamiast o 60 dni, jak chciała Rosja.

Oznacza to, że Ukraina nadal będzie eksportować swoje produkty rolne przez trzy Morza Czarnego. Od 1 sierpnia 2022 do teraz wysłaliśmy kraj ten wysłał w różne regiony świata 25 mln ton zbóż.

Głównym wyzwaniem będzie jednak przyspieszenie kontroli w statków we wspólnym centrum w Bosforze.

Usprawnienie to pozwoli światu uzyskać jeszcze więcej ukraińskich produktów rolnych. Ukraina kontynuuje również prace nad przystąpieniem portów obwodu mikołajowskiego do Inicjatywy Zbożowej oraz rozszerzeniem nomenklatury cargo. Ukraina była i pozostaje mocno osadzona w światowej gospodarce i na światowych rynkach. Możliwość większego eksportu pozwoli na usunięcie zagrożeń inflacyjnych, a co za tym idzie, napięć społecznych w wielu krajach świata.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x