poniedziałek, 26 lutego, 2024

W Paryżu kontrakty na zboża zyskały, ale rzepak mocno stracił w skali minionego tygodnia

spot_img

Tydzień kończący się 17-go marca rozpoczął się od gwałtownych wzrostów notowań obu unijnych zbóż. Odbicie w górę pojawiło się pod wpływem gróźb Rosji, że zgodzi się na przedłużenie Umowy Zbożowej umożliwiającej eksport ukraińskich zbóż drogą morską na połowę dotychczasowego okresu, czyli na 60 dni. Wcześniej uczestnicy rynku liczyli nawet na rozszerzenie dotychczasowej umowy o dodatkowy port w Mikołajewie i dłuższy okres. Niepokój wywołany przez Rosję skłonił niektórych importerów do większej aktywności, a fundusze spekulacyjne do wyjścia z części krótkich pozycji zwłaszcza w pszenicy.

Ostatecznie groźby Rosji okazały się jedynie taktyką negocjacyjną, a wygasająca 18-go marca umowa została przedłużona o standardowy okres 120 dni.

W konsekwencji końcówka tygodnia przyniosła powrót do trendu spadkowego w notowaniach unijnych kontraktów na zboża, ale tydzień, ale w rozliczeniu tygodniowym pszenica zyskała jeszcze ponad 3%, a kukurydza ponad 1% (dotyczy najbliższej serii futures).

Ostatnie odbicie na rynku zbóż może zatem okazać się jedynie krótką korektą wzrostową w ramach trwającego trendu spadkowego. Obecne wyceny giełdowe zbóż są ciągle dużo wyższe od tych panujących w latach 2014-2020, kiedy to kukurydza kosztowała w Paryżu średnio ok. 170 euro/t, a pszenica o 10 euro więcej.

Rzepak stracił w skali tygodnia 26 euro (-5,2%) i zaliczał prawie każdego dnia nowe długookresowe minima, mocno oddalając się od psychologicznego poziomu 500 eur/t. Za nami rekordowe zbiory tych nasion na świecie i dobre w UE, a przy tym historycznie wysoki import taniego rzepaku przez kraje UE (najpierw z Ukrainy, a później z Australii). Ostatnio wyceny rzepaku dodatkowo ciągnie w dół rynek ropy.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste:

RZUT OKA NA WYKRESY

Giełda w Paryżu:

 Giełda w Paryżu – kukurydza i pszenica na przestrzeni lat (eur/t):

Giełda w Paryżu – rzepak

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Eronext-Paryż

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x