sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

spot_img

Prezydent Andrzej Duda podpisał 8 maja Ustawę z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. W ten sposób został wprowadzony nowy rodzaj umowy dla prac sezonowych zwany: „Umowa o pomocy przy zbiorach”, a wraz z nim ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych, zatrudnionych na ten rodzaj umowy.

Rolnik będzie opłacał składki: zdrowotną, wypadkową, chorobową i macierzyńską za pracownika sezonowego (za dany miesiąc do 15 dnia następnego miesiąca). Wysokość składki za pracownika sezonowego będzie taka sama jak dla domowników rolników prowadzących działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.

Pracownik zwany w ustawie „pomocnikiem rolnika” będzie musiał rozliczyć się z podatku od osiągniętych dochodów w kraju, którego jest obywatelem.

Umowa o pomocy przy zbiorach będzie można zawierać na okres nie dłuższy niż 180 dni w ciągu roku kalendarzowego, a zatrudnieni „pomocnicy” muszą zostać zgłoszeniu do KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach.

Umowa o pomocy przy zbiorach będzie stosowana do czynności polegających na:

  • zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich;
  • usuwaniu zbędnych części roślin;
  • klasyfikowaniu lub sortowaniu zerwanych lub zebranych chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich do transportu, przechowywania lub sprzedaży.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Kancelarii Prezydenta

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,993,nowelizacja-ustawy-o-ubezpieczeniu-spolecznym-rolnikow-podpisana-przez-prezydenta-.html

Autor: Dariusz Śmigielski

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x