czwartek, 22 lutego, 2024

Ukraiński eksport towarów rolnych zmniejszył się w marcu czterokrotnie

spot_img

Według Ministerstwa Gospodarki Ukrainy w marcu 2022 roku kraj objęty wojną wyeksportował 1,1 mln ton kukurydzy, 309 tys. ton pszenicy, 118 tys. ton oleju słonecznikowego i 40 tys. ton soi, czyli 4 razy mniej niż wyeksportowano w lutym tego roku. Głównymi pozycjami ukraińskiego eksportu w marcu były olej kukurydziany i słonecznikowy.

W marcu Ukraina wyeksportowała 5,97 mln ton wszystkich towarów o wartości 2,7 mld USD, podczas gdy w lutym wyeksportowano 13,1 mln ton produktów o wartości 5,3 mld USD – poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

Jednocześnie rosyjska inwazja spowodowała znaczne straty w imporcie Ukrainy. Tak więc, jeśli w lutym Ukraina sprowadziła 5 mln ton towarów o wartości 5,9 mld USD, to w marcu tylko 1,6 mln ton o wartości 1,8 mld USD. Obecnie najważniejszymi pozycjami importowymi dla Ukrainy są gaz ziemny, ropa naftowa, produkty naftowe i węgiel.

Eksport zbóż i oleju słonecznikowego odbywał się poprzez załadunek na wcześniej przycumowane statki, ale po inwazji pozostają one nadal zablokowane w portach Ukrainy. Do tej pory trzy zagraniczne statki zostały uszkodzone w ukraińskich portach przez Rosjan.

Andrzej Bąk
Źródło: me.gov.ua

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x