niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Ukraina i Wielka Brytania przedłużyły na kolejne 5 lat umowę o wolnym handlu

spot_img

Zniesienie ceł importowych i kontyngentów taryfowych w handlu dwustronnym między Ukrainą a Wielką Brytanią zostało przedłużone o kolejne 5 lat. Tak stanowi Porozumienie, które 8 lutego podpisali Pierwszy Wicepremier – Minister Gospodarki Ukrainy Julia Swyridenko i Minister Polityki Handlowej Departamentu Biznesu i Handlu Wielkiej Brytanii Gregory William Hands.

Umowa zawarta w 2022 roku przewiduje zniesienie ceł i kontyngentów w handlu dwustronnym

Jak określono, Umowa przewiduje zniesienie wszystkich ceł przywozowych, a także kontyngentów taryfowych w handlu dwustronnym. Umowa obowiązywać będzie przez okres 5 lat – do 31 marca 2029 r. (z wyjątkiem jaj i przetworów mięsa drobiowego, z którymi liberalizacja handlu zostanie przedłużona o 2 lata – do 1 kwietnia 2026 r.) i może być przedłużona za zgodą Stron na nowy okres.

Liberalizacja handlu już zwiększyła obroty handlowe między Wielką Brytanią i Ukrainą

Ważnym kamieniem milowym w stosunkach handlowych między naszymi krajami było zawarcie w 2022 roku Porozumienia o całkowitej liberalizacji handlu. Realizacja tej umowy sprawiła, że dwustronny handel towarowy między Ukrainą a Wielką Brytanią przekroczył 1,4 miliarda dolarów, czyli o 20% więcej niż w momencie jej podpisania. Dzisiaj podpisaliśmy nową umowę, która przedłuży pełną liberalizację handlu o kolejne 5 lat i znacząco ożywi nasze partnerstwo handlowe. Wzmocni to potencjał eksportowy Ukrainy, przyczyni się do rozwoju biznesu i gospodarki narodowej” – powiedziała Julia Swyridenko.

Zdaniem Ministerstwa Gospodarki kontynuacja liberalizacji handlu towarowego przyczyni się do ożywienia handlu między Ukrainą a Wielką Brytanią oraz do zwiększenia przez krajowych producentów eksportu własnych produktów, które tradycyjnie dostarczano na rynek brytyjski . W szczególności mówimy o mące, zbożach, nabiale, mięsie i półproduktach drobiowych, kukurydzy, pszenicy, cukrze itp. Ukraina będzie miała także możliwość bardziej elastycznego planowania logistyki eksportowej, a w przyszłości zwiększenia eksportu towarów o wysokiej wartości dodanej.

Źródło: agravery-com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x