Co znajdziesz w artykule?
Francuska prezydencja Rady UE wraz z ministrami rolnictwa krajów członkowskich pod koniec maja uzgodniła, że prowadzone będą prace zmierzające do opracowania szczepień przeciwko grypie ptaków jako uzupełniającego narzędzia w profilaktyce zapobiegania i zwalczania wirusa grypy ptaków w stadach drobiu.
Lepsza szczepionka niż masowe uboje
W opinii zwolenników szczepień, pozwoliłoby to ograniczać straty w pogłowiu ptaków i w konsekwencji straty finansowe ponoszone przez sektor drobiarski. Hiszpański Minister Rolnictwa – Luis Planas – zaargumentował, że masowe uboje są coraz mniej akceptowane przez opinię publiczną.
Szczepienia spowodują problemy z eksportem?
Przeciwnicy praktyki szczepienia widzą duże ryzyko handlowe w tym działaniu. Ich zdaniem istnieje wysokie prawdopodobieństwo wprowadzania przez importerów zakazów eksportu drobiu z państwa stosującego szczepionki z powodu braku możliwości odróżnienia ptaków zarażonych od zaszczepionych. Przeciwnicy szczepionek zwracają także uwagę na wysokie na koszty ich stosowania, zwłaszcza w krótkim cyklu produkcyjnym.
Prace nad szczepionką przeciwko HPAI już trwają
Ważne, aby badania sprawdziły potencjał szczepionki, którą można by zdefiniować, jako odmienną od dzikiego wirusa infekującego drób, co z pewnością mogłoby ograniczyć restrykcje handlowe. Takie badania prowadzą już amerykańscy eksperci z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Stany Zjednoczone współpracują w tej sprawie z innymi krajami. Szczepienia są już testowane we Francji w stadach kaczek, a we Włoszech i w Holandii testuje się szczepienia na kurach nioskach i indykach.
W tym „sezonie” wirus dotknął 36 państw europejskich. Ogromne straty poniosła Francja – od grudnia 2021 roku zlikwidowano 16 mln sztuk drobiu oraz Włochy – straty w pogłowiu wyniosły od stycznia 18 mln sztuk drobiu.
źródło: KIPDIP
Zdj: unsplash