sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Tylko w 16 dni października Ukraina wyeksportowała 3,6 mln ton towarów rolnych

spot_img

W październiku po raz pierwszy od początku wojny prym w ukraińskich dostawach wiodła pszenica, a drugie miejsce zajęła kukurydza, która w ostatnich miesiącach była głównym towarem eksportowym. Do 16-go października ilość wysłanej pszenicy sięga 1,149 mln ton, czyli o 100 tys. ton więcej niż w I połowie września. W tym samym czasie wyeksportowano 1,089 mln ton kukurydzy, czyli o 300 tys. ton mniej niż w analogicznym okresie września.

Udział towarów rolnych, które opuściły granice Ukrainy w pierwszej połowie października, przedstawia się następująco: 32,4% – pszenica, 30,7% – kukurydza, 9,6% – rzepak, 7,5% – olej słonecznikowy, 7,2% – śruta, 4,3% – słonecznik, jęczmień – 4,6%, soja – 3,3%, olej sojowy – 0,4%.

Eksport płodów rolnych pod względem sposobu transportu w pierwszych dwóch tygodniach października przedstawia się następująco: portami (morskim i rzecznym) przekazano 2,8 mln ton, koleją 436 tys. ton, transportem drogowym 318 tys. ton i 22,3 tys. promem.

W sumie od początku wojny z Ukrainy wywieziono 4,6 mln ton pszenicy i  prawie dwa razy więcej kukurydzy.

Dla porównania, kraje UE wyeksportowały w ciągu dwóch tygodni października 1,02 mln ton zbóż, w tym 0,84 mln pszenicy,

Andrzej Bąk – eWGT
Źródlo: ukragroconsult, KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x