niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Benzyna nadal drożeje na stacjach paliw od początku lipca

spot_img

Ceny średnie głównych paliw wzrosły w hurcie o kolejne 6-9 groszy na litrze w pierwszym tygodniu lipca. Stacje paliw podnosiły w tym czasie ceny obu benzyn, ponieważ w ich przypadku marża detaliczna była już wcześniej minimalna. Podwyżki cen hutowych diesla stacje wzięły na siebie, rezygnując z części większej (niż w przypadku benzyn) marży. Obecne poziomy cen detalicznych dwóch głównych paliw są najwyższe od 2013-2014 roku.

Według portalu e-petrol.pl 7-go lipca za popularną 95-kę trzeba było zapłacić średnio 5,56 zł/l, a ON kosztował 4,42 zł/l, po spadku o symboliczny grosz w ciągu tygodnia.

Zadowoleni mogą być jedynie posiadacze aut zasilanych gazem. Cena średnia LPG od 4 tygodni utrzymuje się poniżej 2,30 zł/l.

Ceny beznyn i oleju napędowego płacone przy dystrybutorach rosną śladem zwyżkujących notowań ropy, które wymuszają kolejne podwyżki na rynku hurtowym.

W I połowie 2021 roku dwa główne paliwa (Pb95 i ON) podrożały w hurcie o odpowiednio 28%-Pb95 i 19%-ON. Przełożyło się to na 21% wzrost średnich cen detalicznych obu paliw płaconych na stacjach (94-95 gr/l).

Jest to jednak znacznie poniżej skali podwyżek na rynku ropy. Notowania ropy Brent wzrosły w I półroczu o 37% do ponad 75 usd za baryłkę. Rafineriom nie pomagał też w zakupach surowca rynek walutowy. W skali 6 miesięcy kurs usd/pln zwiększył się o blisko 3%.

Ceny średnie paliw w detalu: 07-07-2021 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,87 zł/l (+6 gr/l);
• Pb95: 5,56 zł/l (+7 gr/l);

• ON: 5,42 zł/l (-1 gr/l);
• LPG: 2,29 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny paliw w kraju:

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln:

W ciągu 12 miesięcy ceny, zarówno w hurcie, jak i na stacjach paliw wzrosły o 25-33%.

Zmiany cen paliw w skali roku:

Ceny paliw w hurcie:

W środę (07.07.2021) olej napędowy kosztował w oficjalnym cenniku PKN Orlen – 5,295 zł/l, a Pb95 – 5,526 zł/l (cena hurtowa z VAT).

W czerwcu cena hurtowa popularnej benzyny wzrosła aż o 38 gr/l, a ON podrożał w tym czasie o 22 gr/l.

Od początku tego roku cena hurtowa Pb95 (z VAT) zwiększyła się aż o 1,26 zł/l (+30%), a w przypadku ON o 88 gr/l (+20%)

W połowie 27-go tygodnia 2021 średnia marża stacji paliw (modelowa) ze sprzedaży ON wyniosła – 12 gr/l, a w przypadku Pb95 tylko 2 gr/l.

Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Hurtowe ceny diesla są o ok. 25 groszy/l niższe od Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x