sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Tydzień na rynku giełdowym zbóż

spot_img

W Paryżu pszenica i kukurydza z nowego zbioru ustalały na piątkowym zamknięciu (13.05.2022) nowe maksima wyceny serii. Kukurydza z dostawą w listopadzie kosztowała 361,75 eur/t (nowy zbiór) i była już minimalnie droższa od kontraktu z terminem dostawy w czerwcu (stary zbiór). Pszenica z terminem realizacji we wrześniu wyceniana była już na 416,5 eur/t i szybko zbliża się do historycznych maksimów ustalanych w marcu przez kontrakt na starą pszenicę (422,5 eur/t).

Notowania giełdowe zbóż rosły w minionym tygodniu wraz z pojawiającymi się zagrożeniami dla poziomu przyszłej produkcji. Upały na zachodzie Europy, zwłaszcza we Francji pogłębiają niedobory wilgoci w uprawach.  W Ameryce Północnej panuje skrajnie odmienna pogoda na południu i północy kontynentu. Południowe stany USA cierpią suszę, a pszenica ozima jest tam w najgorszym stanie od lat. Na północy USA i w Kanadzie nadmierne deszcze mocno opóźniają wiosenne zasiewy.

Problemy z suszą ma także drugi producent pszenicy na świecie – Indie. Kraj ten stał się ostatnio alternatywnym dla Ukrainy dostawcą pszenicy dla wielu importerów, ale deficyt opadów zagraża tamtejszej produkcji, co skłoniło władze do wprowadzenia ograniczeń w eksporcie w miniony weekend. W poniedziałek (16.05.2022) kontrakty giełdowe na zboża zareagowały kolejnymi wzrostami na tę decyzję.

Jest duża szansa, że w Rosji będą miały miejsce rekordowe plony i zbiory i zapewne mimo problemów logistycznych znajdą się chętni do zakupu zbóż rosyjskich.

Zmiany okresowe notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych – rzut oka na wykresy

Uwaga! Dane w tabeli dotyczą notowań starej kukurydzy (Paryż), nowej pszenicy i rzepaku (Paryż) i kontraktów na stare zboża i soję w Chicago.

RZUT OKA NA WYKRESY (wykres kontynuacyjny najbliższej serii futures – zamknięcie z 13.05.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x