niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Tydzień na rynkach zbóż

spot_img

Kontrakty na zboża kontynuowały wzrost na Euronext-Paryż podczas minionego tygodnia. Serie na nową pszenicę podrożały o blisko 20 euro za tonę do blisko 400 eur/t, zbliżając się do ceny kontraktu majowego (handel wygasa w tym tygodniu). Kukurydza z dostawą w listopadzie zyskała na wartości ok. 18 euro do 344,5 eur/t. Zarówno pszenica jak i kukurydza (nowy zbiór) zaliczały do czwartku swoje historyczne maksima.

Wojna w basenie Morza Czarnego drastycznie ograniczyła światową podaż zbóż i olejów roślinnych. Stąd uczestnicy rynku bardziej niż zwykle zwracają teraz uwagę na pogodę w kluczowych regionach produkcyjnych, a wszelkie niepokoje natychmiast mają odbicie w cenach kontraktów giełdowych.

Gorąca i sucha pogoda we Francji wzbudza obawy o tegoroczne zbiory zbóż i rzepaku. W USA ocena kondycji, dotkniętej suszą, pszenicy ozimej jest na historycznych minimach. W Azji, deficyt opadów w Indiach nadal zmniejsza krajowy potencjał produkcji pszenicy. W ubiegłym tygodniu rząd Indii zrewidował swoją prognozę produkcji pszenicy, z rekordowych 111, do 105 mln ton w sezonie 2022/23, po tym jak fala upałów wyrządziła szkody podczas kluczowego etapu dojrzewania. Indie w tym sezonie ustanowią rekord eksportu pszenicy wynoszący prawie 9 milionów ton, przejmując wielu importerów ukraińskiego zboża.

Ubiegłotygodniowym przegranym był rzepak, który pozostawał pod wpływem skrajnych oddziaływań płynących z rynku oleju palmowego i ropy.

Kontrakt na stary zbiór (dostawa w maju) zakończył definitywnie handel z końcem kwietnia w okolicy 1000 eur/t. Cena nowego rzepaku (seria na sierpień) spadła w poniedziałek (02.05.2022) aż o 77 euro, ale w dalszej części tygodnia odrobiła większość strat. W konsekwencji unijny rzepak potaniał w tygodniu o ponad 18 euro do 842 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji.

Kontrakty terminowe na olej palmowy na malezyjskiej giełdzie 29-kwietnia osiągnęły rekordowy poziom w związku z zakazem eksportu tego oleju przez największego producenta i eksportera, czyli Indonezję. Od 1 do 5 maja handel w Kuala – Lumpur nie odbywał się ze względu na święto narodowe. Jednak już 6 maja notowania oleju palmowego spadły o 11% do 6400 ringgitów/t, tracąc wzrost z poprzedniego tygodnia. Załamanie cen spowodowane było spadkiem eksportu oleju palmowego z Malezji (drugi po Indonezji producent i eksporter tego oleju) z powodu wysokich cen, a także w oczekiwaniu na złagodzenie restrykcji eksportowych przez Indonezję w najbliższej przyszłości.

Prowzrostowo na rzepak oddziaływał ubiegłotygodniowy, gwałtowny wzrost cen ropy naftowej, do powyżej 110 usd/b ropy Brent. Gwałtowny wzrost cen ropy był konsekwencją zapowiedzi kolejnych sankcji w ramach których Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim stopniowe wprowadzenie embarga na rosyjską ropę.

Okresowe zmiany giełdowych notowań zbóż i oleistych

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 06.05.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: Euronext-Paryż, Chicago

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x