wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Światowe ceny żywności w kwietniu

spot_img

Indeks cen żywności FAO, który odzwierciedla międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął w kwietniu wynik 158,5 pkt i był o skromne 0,8% niższy od rekordu wszechczasów osiągniętego w marcu. Obecny poziom światowych cen żywności jest o 36,4% powyżej poziomu sprzed roku.

Przyglądając się poszczególnym grupom towarów można zauważyć, że w kwietniu zdecydowanie spadły wyceny olejów roślinnych i tylko lekko ceny światowe zbóż. Nadal drożały jednak wszystkie pozostałe grupy towarów (mięso, cukier, artykuły mleczne) wchodzące w skład indeksu.

Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł w kwietniu najbardziej, bo o 5,7 procent z rekordowego poziomu zarejestrowanego w marcu, ale pozostając wyraźnie powyżej poziomu z poprzedniego roku. Spadek był spowodowany niższymi światowymi cenami oleju palmowego, słonecznikowego i sojowego, które z nawiązką rekompensowały wyższe notowania oleju rzepakowego. Międzynarodowe ceny oleju palmowego spadły umiarkowanie w kwietniu, głównie z powodu stonowanych zakupów importowych z całego świata w związku z wysokimi kosztami, a także słabnącym popytem w Chinach. Niemniej jednak niepewność co do dostępności eksportu z Indonezji, wiodącego światowego eksportera oleju palmowego, powstrzymała dalsze spadki cen międzynarodowych. W międzyczasie światowe ceny słonecznika i oleju sojowego również spadły z miesiąca na miesiąc, głównie w związku z ograniczeniem popytu po rekordowo wysokich cenach odnotowanych ostatnio. Z kolei ceny oleju rzepakowego w kwietniu pozostały stabilne.

Indeks cen zbóż FAO był w kwietniu o 0,4 procent niższy od rekordowego poziomu z marca. Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych spadły w kwietniu o 1,8 procent, do czego przyczynił się spadek cen kukurydzy o 3,0 procent, ponieważ sezonowe dostawy z trwających zbiorów w Argentynie i Brazylii pomogły złagodzić presję na rynkach. Światowe ceny sorgo również spadły w kwietniu o 0,4 procent, podczas gdy ograniczone dostawy spowodowały wzrost cen jęczmienia o 2,5 procent. Międzynarodowe ceny pszenicy wzrosły w kwietniu, choć nieznacznie, zyskując 0,2 procent. Ciągłe zablokowanie portów na Ukrainie i obawy dotyczące warunków nowych upraw w Stanach Zjednoczonych utrzymały ceny na podwyższonym poziomie, ale wzrost cen był ograniczany przez większe dostawy z Indii, wyższy niż oczekiwano eksport z Federacji Rosyjskiej, oraz nieco osłabiony globalny popyt w wyniku wysokich cen. Międzynarodowe ceny ryżu w kwietniu wzrosły o 2,3 procent w porównaniu z marcem, co było wynikiem połączenia silnego lokalnego popytu ze strony różnych azjatyckich eksporterów, zakupów dokonywanych przez nabywców z Bliskiego Wschodu i Chin oraz niepowodzeń pogodowych w obu Amerykach.

Indeks cen cukru FAO wzrósł w kwietniu o 3,3 procent, oznaczając drugi z rzędu miesięczny wzrost i osiągając poziomy o ponad 20 procent wyższe niż te zarejestrowane w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wyższe ceny etanolu w Brazylii, w połączeniu z utrzymującym się umacnianiem się brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego, nadal stanowiły podstawę wzrostu światowych cen cukru. Dodatkowym wsparciem były obawy związane z powolnym początkiem zbiorów w 2022 r. w Brazylii. Jednak większa niż wcześniej oczekiwano dostępność w Indiach, głównym eksporterze cukru, wzmocniła perspektywy globalnej podaży i zapobiegła bardziej znaczącemu wzrostowi cen.

Indeks cen mięsa FAO wyniósł 121,9 pkt w kwietniu, co oznacza wzrost miesięczny o 2,2 procent i poziom najwyższy w historii. Utrzymująca się siła cen wynikała z wyższych światowych cen mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego. Wzrost cen mięsa drobiowego był spowodowany silnym popytem przy ograniczonej globalnej podaży, odzwierciedlając zakłócenia w eksporcie z Ukrainy i rosnące epidemie ptasiej grypy na półkuli północnej. W międzyczasie ceny mięsa wieprzowego wzrosły dalej, choć mniej gwałtownie niż w marcu, z powodu utrzymującej się niskiej podaży wieprzowiny rzeźnej w Europie Zachodniej i wysokiego popytu wewnętrznego w dużych krajach produkujących. Światowe ceny mięsa wołowego wzrosły umiarkowanie, odzwierciedlając wysoki wolumen eksportu z Brazylii, pomimo niskiej podaży bydła rzeźnego. Wraz z tym wzrostem ceny mięsa wołowego osiągnęły nowy rekord.

Indeks cen produktów mlecznych FAO odnotował w kwietniu wzrost o 0,9 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Był to ósmy z rzędu wzrostowy miesiąc. W skali roku indeks ten zyskał 23,5%. W kwietniu kontynuowany był wzrostowy trend cen produktów mlecznych, napędzany utrzymującą się ograniczoną podażą na świecie, ponieważ produkcja mleka w Europie Zachodniej i Oceanii nadal kształtowała się poniżej poziomów sezonowych. Najbardziej wzrosły międzynarodowe notowania masła, odzwierciedlające ograniczone zapasy, w tym niskie zapasy, zwłaszcza w Europie Zachodniej, w związku ze wzrostem popytu na dostawy krótkoterminowe, częściowo spowodowanym obecnym niedoborem oleju słonecznikowego i margaryny. Pomimo spadku zakupów zagranicznych, utrzymujący się popyt wewnętrzny i niskie zapasy w Europie wspierały światowe ceny odtłuszczonego mleka w proszku i sera.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x