wtorek, 20 lutego, 2024

Ceny na rynku świń tak niskie, że niedługo nie będzie czego już obniżać

spot_img

Po weekendzie majowym doszło do obniżki cen tuczników w kraju o ok. 70 gr/kg. Kondycja finansową polskich producentów i hodowców świń z dnia na dzień coraz bardziej podupada. Czy są szanse na odwrót z tej katastrofalnej sytuacji?

Brak żywca, a cena spada

Zza Odrą w okołoświątecznym okresie nie wszystkie świnie przeznaczone do uboju zostały odebrane z gospodarstw z powodu mniejszej liczby dni ubojowych. Efektem tego była nadwyżka żywca na rynku, która zachwiała równowagą rynkową. W dniu 4/05/2022 na giełdzie VEZG cena skupu świń została obniżona o 15 centów do wysokości 1,80 €/ kg (wbc). Na krajowym rynku cena skupu tuczników za kl. E spadła średnio do 7,95 zł/kg (-0,60 t/t) pomimo słabej podaży żywca. Zaproponowane stawki są nie tyle co dalekie od oczekiwań hodowców ale wystarczające za niskie by pokryć koszty produkcji! Co gorsza nie widać zdecydowanych impulsów wzrostu popytu na wieprzowinę. Eksport nie rośnie, a sezon grillowy jeszcze nie nabrał rozpędu. Uczestnicy rynku są jednak zdania, że nie jest to trwały trend spadkowy. Obecne produkcja wieprzowiny spada zarówno w Europie, USA i Chinach.

“Ograniczony popyt ze strony handlu jest wyraźnie widoczny. Jeżeli produkcja trzody chlewnej ma być utrzymana na niezmienionym poziomie, to przy rosnących kosztach produkcji powinno dojść do wzrostu cen skupu.” – komentuje sprawę POLPIG

Pula pieniędzy nie jest wykorzystana bo nie ma się kto zgłaszać 

Niestety z trudem można szukać rządzących zainteresowanych rozmową z rolnikami o wyjściu z kryzysu np. poprzez uregulowaniu rynku i stworzeniu modelu, który mógłby działać tak, jak np. niemieckie VEZG. Niestety należymy do niewielu krajów, które takiego wsparcia dla rolników nie posiadają i nie zanosi się, żeby coś miało ulec zmianie. Co ciekawe ale i zarazem wyjątkowo smutne pod koniec kwietnia zakończył się nabór na pomoc dla producentów prosiąt. Ze wstępnych danych wynika, że łącznie złożono wnioski na sumę 250mln zł, a w puli jest tych pieniędzy 400mln zł… Oznacza to tyle, że kondycja sektora jest gorsza niż zakładano i brak długofalowych rozwiązań ten trend jeszcze pogorszy. 

Co się stanie z pozostałymi 150 mln zł? Czy trafią do tych co złożyli wnioski czy może wydłuży się okres do jakiego ta pomoc przysługuje? W dobie kryzysu opłacalności produkcji nie rozdysponowanie tej puli pieniędzy byłaby kolejnym strzałem w kolano polskiej gospodarki..

źródło: Bartosz Czarniak POLSUS; POLPIG

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x