Kontrakty na zboża kontynuowały wzrost na Euronext-Paryż podczas minionego tygodnia. Serie na nową pszenicę podrożały o blisko 20 euro za tonę do blisko 400 eur/t, zbliżając się do ceny kontraktu majowego (handel wygasa w tym tygodniu). Kukurydza z dostawą w listopadzie zyskała na wartości ok. 18 euro do 344,5 eur/t. Zarówno pszenica jak i kukurydza (nowy zbiór) zaliczały do czwartku swoje historyczne maksima.
Wojna w basenie Morza Czarnego drastycznie ograniczyła światową podaż zbóż i olejów roślinnych. Stąd uczestnicy rynku bardziej niż zwykle zwracają teraz uwagę na pogodę w kluczowych regionach produkcyjnych, a wszelkie niepokoje natychmiast mają odbicie w cenach kontraktów giełdowych.
Gorąca i sucha pogoda we Francji wzbudza obawy o tegoroczne zbiory zbóż i rzepaku. W USA ocena kondycji, dotkniętej suszą, pszenicy ozimej jest na historycznych minimach. W Azji, deficyt opadów w Indiach nadal zmniejsza krajowy potencjał produkcji pszenicy. W ubiegłym tygodniu rząd Indii zrewidował swoją prognozę produkcji pszenicy, z rekordowych 111, do 105 mln ton w sezonie 2022/23, po tym jak fala upałów wyrządziła szkody podczas kluczowego etapu dojrzewania. Indie w tym sezonie ustanowią rekord eksportu pszenicy wynoszący prawie 9 milionów ton, przejmując wielu importerów ukraińskiego zboża.
Ubiegłotygodniowym przegranym był rzepak, który pozostawał pod wpływem skrajnych oddziaływań płynących z rynku oleju palmowego i ropy.
Kontrakt na stary zbiór (dostawa w maju) zakończył definitywnie handel z końcem kwietnia w okolicy 1000 eur/t. Cena nowego rzepaku (seria na sierpień) spadła w poniedziałek (02.05.2022) aż o 77 euro, ale w dalszej części tygodnia odrobiła większość strat. W konsekwencji unijny rzepak potaniał w tygodniu o ponad 18 euro do 842 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji.
Kontrakty terminowe na olej palmowy na malezyjskiej giełdzie 29-kwietnia osiągnęły rekordowy poziom w związku z zakazem eksportu tego oleju przez największego producenta i eksportera, czyli Indonezję. Od 1 do 5 maja handel w Kuala – Lumpur nie odbywał się ze względu na święto narodowe. Jednak już 6 maja notowania oleju palmowego spadły o 11% do 6400 ringgitów/t, tracąc wzrost z poprzedniego tygodnia. Załamanie cen spowodowane było spadkiem eksportu oleju palmowego z Malezji (drugi po Indonezji producent i eksporter tego oleju) z powodu wysokich cen, a także w oczekiwaniu na złagodzenie restrykcji eksportowych przez Indonezję w najbliższej przyszłości.
Prowzrostowo na rzepak oddziaływał ubiegłotygodniowy, gwałtowny wzrost cen ropy naftowej, do powyżej 110 usd/b ropy Brent. Gwałtowny wzrost cen ropy był konsekwencją zapowiedzi kolejnych sankcji w ramach których Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim stopniowe wprowadzenie embarga na rosyjską ropę.
Okresowe zmiany giełdowych notowań zbóż i oleistych
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 06.05.2022):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: Euronext-Paryż, Chicago