środa, 8 lutego, 2023

Tucz otwarty nadal bez pomocy? Co przyniosły rozmowy z Ministrem?

spot_imgspot_img
-REKLAMA-spot_img

Przed chwilą dobiegła końca – jak się właśnie okazało – pierwsza tura rozmów przedstawicieli NSZZ RI Solidarność z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim.

– Rozmowy nie zostały dziś zakończone – poinformował nas Janusz Terka, rolnik i działacz Solidarności RI z powiatu piotrkowskiego. – Przed nami druga tura negocjacji, która odbędzie się w poniedziałek lub wtorek przyszłego tygodnia. Od tego też zależy, czy podejmiemy akcję protestacyjną.

Pominięto tucz otwarty?

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu rolnicy zrzeszeni w NSZZ RI Solidarność w Piotrkowie Trybunalskim zaprosili do rozmów przedstawicieli rządu.

Negocjacje miały dotyczyć nieujęcia przy wypłatach jednorazowego wsparcia dla rolników i producentów rolnych poszkodowanych w wyniku pandemii COVID-19, tych producentów trzody, którzy pracują w oparciu o tucz w cyklu otwartym. Oburzeni tą sytuacją rolnicy zaprosili przedstawicieli rządu na rozmowy. Pierwotnie spotkanie miało się odbyć w poniedziałek (7 września br.) w Piotrkowie Trybunalskim. Natomiast w razie fiaska rozmów, rolnicy zapowiedzieli podjęcie szerszej akcji protestacyjnej już od środy (9 września br.).

Negocjują z ministrem rolnictwa

Ostatecznie jednak, dziś o godzinie 10:00, przedstawiciele szerszej delegacji rolników z województw: łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego wraz z Posłami na Sejm RP: Grzegorzem Lorkiem, Grzegorzem Wojciechowskim i Robertem Telusem spotkali się w Warszawie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim.
Rozmawiano o trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej i brakach możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe przez rolników hodujących świnie w cyklu otwartym.
Rolnicy zaprezentowali ministrowi swoje stanowisko wraz z argumentami. Rozmowy trwały ponad cztery godziny.
Ostatecznie ustalono, że nie zostaną one teraz zakończone, ani podsumowane. Strony mają powrócić do tematu na początku przyszłego tygodnia. 

Poparcie Komisarza Janusza Wojciechowskiego

Dodajmy, że 5 września br. hodowcy trzody z powiatu piotrkowskiego spotkali się z Komisarzem Europejskim ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Januszem Wojciechowskim Komisarz przyznał wówczas, że wszyscy rolnicy którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia pandemii powinni być traktowani równo. Stwierdził też, że hodowcy świń w cyklu otwartym winni mieć możliwość ubiegania się o takie wsparcie. Do sprawy z pewnością powrócimy.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.


Źródło: NSZZ RI Solidarność Piotrków Trybunalski
Fot,: Wikipedia

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

29,430FaniLubię
10,000ObserwującyObserwuj
17,100SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x