sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Trzy kolejne statki zbożowe opuściły ukraińskie porty

spot_img

Trzy statki przewożące niemal 60 tys. ton kukurydzy zostały upoważnione do opuszczenia ukraińskich portów w piątek w ramach umowy o odblokowaniu eksportu zboża, podała w czwartek organizacja organizująca operację. 

3 statki z ukraińskim zbożem płyną do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii

Pierwszy statek przewożący ukraińskie zboże wypłynął w poniedziałek z Odessy, docierając do cieśniny Bosfor około 36 godzin później na mocy umowy między Rosją a Ukrainą, wynegocjowanej przez Turcję i ONZ, która ma na celu złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego wynikającego z wojny. W piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego wypłynęły z portu. jak przekazał minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow, jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. 

Ukraina chce by jej porty mogły obsłużyć ponad 100 statków w ciągu miesiąca

Ołeh Nemczinow poinformował Ukraina chce zapewnić, by jej porty mogły obsłużyć ponad sto statków w ciągu miesiąca. Co więcej, minister dodał że celem Ukrainy jest to, by porty funkcjonowały dwukierunkowo. Jak wynika  z informacji, które przedstawił strona ukraińska otrzymuje zgłoszenia właścicieli okrętów, którzy chcą wpływać do portów w celu załadunku. Jak dodał, Ukraina stawia sobie za cel eksport co najmniej 3 mln ton miesięcznie produkcji rolnej z trzech portów nad Morzem Czarnym: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego. 

Jeśli eksport ubiegłorocznego zboża przebiegnie bez perturbacji to wahania na rynku zbóż mogą się poniekąd ustabilizować. Należy pamiętać, że eksport starego zboża to jedno a zbiór nowych plonów to drugie. Już teraz, z uwagi na wojnę w  Ukrainie oraz sytuację meteorologiczną prognozuje się mniejsze zbiory zbóż w stosunku do zeszłego roku. Konsekwencje tego są takie, że  ceny zboża na giełdach nadal będą przedmiotem spekulacji, a wszelkie prognozy będą trudne do ocenienia. 

źródło: twitter.com;bankier.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x