piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Za nami wzrostowy tydzień na giełdowym rynku zbóż i oleistych

spot_img

Tydzień kończący się 29.07.2022 zamknął się dużym odbiciem notowań kontraktów na zboża i nasiona oleiste. Warto zwrócić uwagę, że rynki rolne naśladują zachowanie większości surowców.  . Na szerokim rynku towarowym trwa odbicie w górę. Indeks surowcowy CRB obejmujący 19 kontraktów terminowych na towary (pszenica, kukurydza, kawa, kakao, cukier, bawełna, mięso, metale, gaz, ropa, olej opałowy itd) zaliczył w I połowie lipca najniższe poziomy od styczeń/luty (podobnie jak amerykańskie zboża i soja). Druga połowa miesiąca przebiegała pod znakiem ożywienia popytu na instrumenty finansowe oparte na surowcach.

Kontrakty na zboża i oleiste drożały w minionym tygodniu, korzystając z niepokojów pogodowych i powielając zachowanie większości surowców. Zapowiadane nadejście upałów i suchej pogody na tereny upraw w USA i w Europie Zachodniej mogą wpływać na dalsze pogorszenie kondycji zasiewów wiosennych.

Popyt na francuską pszenicę jest nadal silny w oczekiwaniu na pierwsze dostawy z Ukrainy przez bezpieczne korytarze na Morzu Czarnym (pierwszy transport z Odessy planowany jest na początek sierpnia). Rosja dopomina się o szybkie złagodzenie restrykcji związanych z transportem i ubezpieczeniem dostaw zbóż i nawozów z tego kraju pod groźbą zerwania umowy zawartej przed tygodniem.

W USA recesja stała się faktem po ogłoszeniu 28.07.2022 danych, które pokazały ujemny wzrost PKB drugi kwartał z rzędu. Jeszcze dwa tygodnie temu obawy o recesję i w konsekwencji ograniczenie popytu na surowce dominowały na rynkach i wywoływały przeceny także zbóż i oleistych. Teraz, przeważa koncepcja, że FED będzie wolniej i w mniejszej skali podnosił stopy procentowe w USA w obawie o pogłębienie recesji, a to powinno osłabić dolara i być korzystne dla popytu na surowce.

Okresowe zamiany notowań kontraktów futures:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 29.07.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x