poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Trwają rozmowy polsko-ukraińskie na temat licencjonowania eksportu

spot_img

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się w czwartek (25.01.2024) robocze spotkanie zespołów eksperckich Polski i Ukrainy. Celem prac tych zespołów jest wypracowanie mechanizmu licencjonowania ukraińskiego eksportu do Polski. Spotkaniu, w formule wideokonferencji, przewodniczył dyrektor generalny w MRiRW Bogusław Wijatyk.

Stronę ukraińską reprezentowali urzędnicy Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Stanowisko Polski

Strona polska zwróciła uwagę, że zakaz importu zbóż i roślin oleistych z Ukrainy do Polski został wprowadzony w ubiegłym roku, w wyniku nadmiernego napływu tych towarów do naszego kraju i braku rozwiązania problemu na poziomie Unii Europejskiej. Obecnie Komisja Europejska wspiera osiągnięcie dwustronnego porozumienia z Ukrainą.

Stanowisko Ukrainy

Strona ukraińska wyraziła wdzięczność za dotychczasowe wsparcie ze strony Polski i podkreśliła, że nie jest jej intencją, by eksport ukraińskich towarów przyczyniał się do problemów polskich rolników. Przedstawiciele ukraińskiego resortu rolnictwa zaznaczyli też, że obecnie większość towarów rolnych z Ukrainy jest ponownie transportowana przez porty czarnomorskie.

Pozostałe tematy

Spotkanie było również okazją do omówienia wstępnych założeń mechanizmu licencjonowania na bazie doświadczeń Bułgarii i Rumunii – kraje te wcześniej uzgodniły ze stroną ukraińską funkcjonowanie podobnych rozwiązań. Również przedstawiciele MRiRW przekazali propozycje Polski w tym zakresie.

W przyszłym tygodniu planowana jest kontynuacja technicznych rozmów zespołów eksperckich Polski i Ukrainy.

Źródło: MRiRW

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x