wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Siekierski: Postulaty będą spełnione, a embargo utrzymane 

spot_img

Wczoraj minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, odniósł się do postulatów protestujących rolników podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Zarządem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR). W trakcie konferencji minister przedstawił aktualne działania resortu rolnictwa oraz plany dotyczące spełnienia postulatów rolniczej społeczności.

Realizacja postulatów wymaga czasu

Siekierski podkreślił, że rząd podejmuje działania w kierunku realizacji postulatów, jednak proces ten wymaga czasu ze względu na konieczność dostosowania do obowiązującego prawa, zarówno krajowego, jak i unijnego. Minister zadeklarował gotowość do podpisania porozumienia, jeżeli będzie to konieczne dla uregulowania sytuacji.

Konieczność dostosowania do aktualnych ram prawnych

Dialog i współpraca z organizacjami rolniczymi stanowią kluczowy element działań resortu rolnictwa. Siekierski wyraził poparcie dla postulatów „rolniczej dwunastki”, jednak zaznaczył konieczność dostosowania ich do aktualnych ram prawnych.

Minister rolnictwa odniósł się również do oczekiwań rolników protestujących z podkarpackiej „Oszukanej wsi”. Ustalono procedury i propozycje rozwiązania głównych postulatów dotyczących dopłat do kukurydzy, zwiększenia akcji nisko oprocentowanych kredytów oraz utrzymania podatku rolnego na zeszłorocznym poziomie. Siekierski podkreślił jednak, że realizacja tych postulatów wymaga zgodności z prawem polskim i unijnym.

Minister Siekierski apeluje o zaufanie ze strony protestujących rolników, zapewniając ich o dobrej woli rządu. 

“Z naszej strony jest dobra wola. To, co jest zapisane w notatce – jest pewne. Jeśli potrzebujecie, abym do Was przyjechał – przyjadę. Zapraszam też Was w poniedziałek na rozmowy do ministerstwa” – zwrócił się do rolników minister.

Embargo na ukraińskie produkty będzie utrzymane

W odniesieniu do kwestii embarga na ukraińskie produkty, minister Siekierski potwierdził utrzymanie tego środka, podkreślając jednak konieczność pomocy Ukrainie w taki sposób, aby nie szkodzić opłacalności polskiej produkcji rolniczej. Minister informuje również o nieformalnej zgodzie Komisji Europejskiej na dopłaty, jednakże formalna notyfikacja jest niezbędna dla pełnej pewności.

Minister Siekierski poinformował także o nieformalnym spotkaniu z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

– Jest nieformalna zgoda KE na dopłaty, ale dopiero formalna da 100 proc. pewności – poinformował szef resortu rolnictwa.

źródło: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x