wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Nowe technologie genomiczne zmuszą UE do zrewidowania poglądów na temat GMO

spot_img

W środę (24.01.2024) Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego poparła wniosek KE o złagodzenie przepisów dotyczących roślin zmodyfikowanych genetycznie. Członkowie Komisji przyjęli większością głosów propozycję złagodzenia przepisów dotyczących roślin zmodyfikowanych genetycznie produkowanych przy użyciu tak zwanych nowych technik genomicznych (NGT).

Po głosowaniu sprawozdawczyni Komisji Jessica Polfjärd stwierdziła:

Niniejszy wniosek ma kluczowe znaczenie dla trwałego wzmocnienia bezpieczeństwa żywności w Europie. Wreszcie mamy szansę wdrożyć przepisy uwzględniające innowacje i nie mogę się doczekać jak najszybszego zakończenia negocjacji w Parlamencie i Radzie”.

Dwie kategorie roślin NGT

Komisja zgadza się z propozycją wprowadzenia dwóch różnych kategorii i dwóch zestawów przepisów dla upraw NGT.

Rośliny NGT 1 – rośliny NGT uważane za równoważne roślinom konwencjonalnym i wyłączone z wymogów prawodawstwa dotyczącego GMO,

Rośliny NGT 2 – w przypadku tych roślin ustawodawstwo dotyczące GMO obejmie je, ale zostanie dostosowane.

Wszystkie uprawy NGT zakazane w produkcji ekologicznej

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zgadzają się również, że w produkcji ekologicznej wszystkie rośliny NGT powinny pozostać zakazane, ponieważ ich zgodność wymaga dalszego rozważenia.

Głosowanie ustawy w Parlamencie Europejskim możliwe już w lutym

Oczekuje się, że Parlament Europejski będzie głosował nad zaproponowaną ustawą podczas sesji plenarnej w dniach 5–8 lutego, zanim będzie mógł rozpocząć negocjacje z krajami członkowskimi UE, które pozostają podzielone w tej kwestii.

Źródło: europarl-europa-eu,

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x