sobota, 24 lutego, 2024

Czy na stacjach pojawi się paliwo złożone prawie wyłącznie z etanolu?

spot_img

Z początkiem roku na krajowych stacjach paliw pojawiła się benzyna z domieszką 10% etanolu, zamiast 5% wcześniej. Już teraz wielu użytkowników starszych samochodów ma poważne wątpliwości co do wpływu podwyższonej zawartości etanolu na trwałość silnika. Tymczasem urzędnicy MRiRW chcą pójść jeszcze dalej i pracują nad paliwem złożonym prawie w całości z alkoholu. Wszystko to ma na celu zagospodarowanie nadwyżek krajowej produkcji kukurydzy.

Rozmowy z naukowcami trwają

W czwartek minister Czesław Siekierski oraz dyrektor generalny Bogusław Wijatyk spotkali się  z naukowcami z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. – Pod względem produkcji paliw do silników spalinowych możemy być Brazylią w Europie – powiedział dyrektor generalny w MRiRW Bogusław Wijatyk.

Nowe paliwo powinno pojawić się na stacjach za kilkanaście miesięcy

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że celem jest to, aby w ciągu kilkunastu miesięcy paliwo z produktów rolnych mogło się znaleźć na stacjach benzynowych.

Zwrócono uwagę, że takie paliwo w bardzo szerokim stopniu wykorzystywane jest od dawna w Brazylii.

Paliwo ma być bezpieczne i tańsze od tradycyjnej benzyny

Specjaliści podkreślają, że jest do paliwo bezpieczne dla silników spalinowych. Dodatkowo samochody wykorzystujące takie paliwo są bardziej przyjazne dla środowiska, niż pojazdy elektryczne czy napędzane paliwem wodorowym.

Kolejną zaletą jest opłacalność produkcji paliwa wykorzystującego surowce rolnicze. To paliwo będzie zdecydowanie tańsze od obecnie stosowanego.

To będzie paliwo składające się w ponad 85 procentach z etanolu i zawierać będzie jedynie dodatki smarującedodał dyrektor generalny MRiRW.

Współpraca z naukowcami w tym zakresie będzie kontynuowana w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi.

Źródło: MRiRW

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x