poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

To już 5 lat !

spot_img

30 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja firmy INNVIGO, na której firma podsumowała 5 lat swojej działalności oraz zaprezentowała plany na dalsze lata.

Aktualna sytuacja

Prezes INNVIGO Krzysztof Golec przypomniał, że pierwszym sloganem firmy założonej w 2015 roku było „Polska firma, światowa jakość, rewelacyjna cena”. Od samego początku założyciele planowali ekspansję swojej oferty również poza granice naszego kraju. Aktualnie firma posiada swoje jednostki również w Czechach i Rumunii. Firma planowała, że do 2020 wprowadzi na rynek 45 produktów. Startowała z 6 herbicydami, 3 fungicydami, 2 insektycydami oraz 1 regulatorem wzrostu. Plan wykonany prawie w całości, ponieważ aktualnie posiada w swojej ofercie 42 produkty dla najważniejszych upraw zbóż, rzepaku, buraków, ale również sadów, warzyw i upraw specjalnych.

Początkowo w portfolio znajdowały się produkty jednoskładnikowe, obecnie w ofercie firmy znaleźć można zaawansowane produkty wieloskładnikowe. Swoje produkty sprzedaje w 11 krajach. Do jednych z najważniejszych celów firmy należy wsparcie działu rozwoju. Wiceprezes Zarządu Jacek Zawadzki prezentował, że celem firmy jest dostarczanie produktów swoim klientom, ale również profesjonalne doradztwo pomagające wybrać optymalne rozwiązania ochrony.

Aktualnie dynamicznie rozwijająca się firma posiada rejestrację swoich produktów w 15 krajach. W 2019 roku przychód wyniósł ponad 300 mln zł, a preparaty firmy zostały zastosowane na 10 mln hektarów. Sprzedaż produktów za granicą to 20% przychodów firmy. Produkty sprzedawane są m.in. do Czech, Rumunii, Węgier, Chorwacji, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Litwy czy USA.

Dział rozwoju bardzo ważny

Jak podkreślał Andrzej Bolechowski z Działu Badań i Rozwoju INNVIGO należy do czołówki firm, które wprowadzają innowacje obserwując relacje i zależności jakie funkcjonują pomiędzy rośliną, środowiskiem i patogenami (chwastami, szkodnikami czy czynnikami chorobotwórczymi). Pomimo ciągłej walki z patogenami te potrafią przełamywać dotychczas znane i stosowane metody, przez tworzenie nowych ras, biotypów, poszerzają zakres adaptacji do nowych warunków.

Konieczne jest ciągłe poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Jak podkreślał prelegent firma dba o stan wiedzy swoich pracowników, tak aby Ci mogli w pełni pomagać rozwiązywać problemy swoich klientów. Podczas organizowanych spotkań polowych istnieje możliwość przedstawienia swoich problemów i znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania. Problemem z którym przyjdzie się zmierzyć jest zmieniający się klimat, a co za tym idzie konieczność zmiany podejścia do kwestii ochrony upraw. Notowane są przypadki, że patogeny, które były typowe dla wiosny atakują rośliny już jesienią.

Takim przykładem może być sucha zgnilizna kapustnych. Kolejną ważną kwestią jest wycofywanie s.a przy jednoczesnym powstawaniu odporności na dostępne s.a. Firma prowadzi szereg badań zarówno laboratoryjnych jak również polowych aby móc dostarczać odpowiedzi jakie preparaty z oferty są w stanie rozwiązywać pojawiające się problemy.

Co w sezonie 2020?

Marcin Bystroński zaprezentował wybrane produkty z portfolio firmy, które będą dostępne w nowym sezonie wegetacyjnym. Zostało podkreślone, że najbardziej prężnym działem firmy są herbicydy zbożowe. Pierwszy z omówionych to Fundamentum 700 WG (tribenuron metylowy, metsulfuron metylowy, florasulam) – bardzo zaawansowany technologicznie preparat o szerokiej rejestracji w zbożach. Drugim był Yodo 100 OD (jodosulfuron metylosodowy), który idealnie sprawdza się w mieszaninach, zwalczając chwasty jedno- i dwuliścienne. Prelegent podkreślił, że oferta INNVIGO to opiera się przede wszystkim na pakietach.

I tak pierwszy z zaprezentowanych to połączenie wyżej opisanych produktów Fundamentum 700 WG + Yodo 100 OD. Drugi zawiera Yodo 100 OD + Major 300 SL (chlopyralid). Do tej pory Major 300 SL bardziej znany był z możliwości zastosowania w uprawie rzepaku, jednakże jego rejestracja obejmuje również pszenicę ozimą oraz buraka cukrowego do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych. Kolejny pakiet zawiera trzy preparaty: Fenoxin 110 EC (fenoksaprop-P-etylu) + Tytan/Toto 75 SG (tifensulfuron metylu, metsulfuron metylu) + Rassel 100 SC (florasulam). Ten pakiet herbicydów to duża skuteczność w eliminacji miotły, wyczyńca, owsa głuchego i szerokiego spektrum chwastów dwuliściennych.

Z kolei pakiet zawierający Tristar 50 SG (tribenuron metylu) + Herbistar 200 EC (fluroksypyr) zwalcza ponad 25 gatunków chwastów dwuliściennych, zarejestrowany do stosowania w zbożach ozimych i jarych. W uprawie kukurydzy wprowadzony zostanie Metodus 650 WG (izoksaflutol, mezotrion, terbutylazyna) do zastosowania doglebowego. Zwalczanymi są zarówno chwasty jedno- jak i dwuliścienne. Sprzedawany będzie w pakiecie z preparatem zawierającym nikosulfuron. W kwestii ochrony fungicydowej firma obok innych swoich produktów poleca Kier 450 SC (azoksystrobina, difenokonazol, tebukonazol) do stosowania w zbożach, rzepaku ozimym oraz warzywach. Jak prezentował prelegent w ofercie firmy w tym roku pojawi się metkonazol.

Plany na przyszłość

Prezes firmy Krzysztof Golec na zakończenie spotkania podkreślał, że oferta firmy dostosowana jest do warunków ekonomicznych. Celem firmy w perspektywie firmy jest poszerzenie oferty produktowej. Do 2025 roku firma zakłada, że będzie posiadać w swoim portfolio 100 produktów. Planują być głównym dostawcą środków ochrony roślin w Polsce oraz być w pierwszej trójce w Rumunii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników