piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Jaki rozsiewacz nawozów kupić?

spot_img

Rozsiewacze nawozów z mechanicznym napędem tarcz i skrzynią o pojemności do 2000 l

Rozsiewacz nawozów jest maszyną, przez którą „przesypuje się” najwięcej pieniędzy, z uwagi na drogie nawozy mineralne. Tego typu maszyny muszą zapewniać nie tylko równomierny wysiew, ale mieć również możliwość wykonania siewu granicznego. W najbardziej zaawansowanych maszynach dawka może być utrzymywana z wykorzystaniem systemu ważenia lub systemów utrzymujących dawkę bez względu na prędkość pracy. Trzeci sposób opiera się na próbie kręconej i ustawieniach na podstawie tabel wysiewu, ale chcąc zachować żądaną dawkę trzeba utrzymywać stałą prędkość roboczą. Ta ostatnia grupa maszyn należy do najtańszych w ofercie i na niej się skupimy.

Hydrauliczne sterowanie w rozsiewaczach Akpil

Firma Akpil oferuję serię rozsiewaczy SERENTI. Ich zbiorniki mają pojemność 800, 1200, 1600 i 2000 l. Szerokość rozrzutu można regulować w zakresie od 12 do 24 m. Na wyposażeniu maszyn jest mieszadło oraz sito w skrzyni ładunkowej. Po za tym tabela wysiewu nawozów i ustawień. Zasuwy są hydraulicznie sterowanie niezależnie dla prawej i lewej strony.

Kolejna seria rozsiewaczy firmy Akpil to SIEW XL. Mają one zbiornik o pojemności 600, 800, 1000 i 1200 l. Szerokość robocza jest regulowana w pasie o szerokości od 12 do 24 m.

Rozsiewacze nawozów Agro-Tom z opcjonalną plandeką

Rozsiewacze RNH (sterowanie hydrauliką) i RN (sterowanie ręczne) z firmy Agro-Tom to maszyny ze zbiornikiem o pojemności 600, 800 i 1000 l. Sprzęt wysiewa granule na szerokość od 10 do 21 m. Maszyny wyposażono w dwie tarcze kwasoodporne z regulowanymi łopatkami. Dno skrzyni i wszystkie elementy robocze wykonano ze stali kwasoodpornej. Za dodatkową opłatą można otrzymać m.in. plandekę, oświetlenie i wałek przegubowo-teleskopowy.

Dla tych, którzy szukają większych rozsiewaczy przygotowano serię rozsiewaczy RNHXL ze zbiornikiem o pojemności 1200, 1800 i 2500 l. Sprzęt wysiewa nawóz w pasie o szerokości od 12 do 28 m. W standardzie jest hydrauliczna zasuwa i oświetlenie. Za dopłatą można otrzymać m.in komputer, plandekę na stelażu, urządzenie do siewu granicznego i wałek przegubowo-teleskopowy.

Regulowane łopatki na tarczach w rozsiewaczach ZA-X Perfect Amazone

Z rozsiewaczy firmy Amazone dostępne są m.in. modele ZA-X Perfect ze zbiornikami od 600 do 1750 l. Szerokość robocza określona jest na 10-18 m. Parametr ten reguluje się zmianą położenia łopatek na tarczach. Dokonuje się tego bez użycia dodatkowych narzędzi. Zasuwy są zamykane hydraulicznie. Za dodatkową opłatą można otrzymać ekran rozsiewu granicznego, limiter, nadstawę zwiększającą pojemność, plandekę i instalację oświetleniową. Poza tym jest zespół łatwych w montażu i demontażu kół, które ułatwiają przestawianie maszyny np. w garażu.

CZYTAJ TAKŻE: Rozsiewacze serii ZA-V firmy Amazone teraz z terminal EasySet 2

 

rozsiewacz-amazoneZA-M 1001 Special ma zbiornik o pojemności 1000 l, a z nadstawą 1500 l. Szerokość robocza jest określona na 10-36 m. Modele ZA-M 1201 i ZA-M 1501 mają zbiorniki o pojemnościach odpowiednio 1200 i 1500 l, ale poprzez dodatkowe nadstawy można je rozbudować do maksymalnie 3000 l. Do siewu granicznego można używać tarczy Tele-Set. W ofercie znajduje się również limiter z prawej lub lewej strony maszyny. Użytkownik może wybrać prosty terminali EasySet lub AmaDos+ służący do elektronicznej regulacji dawki w zależności od prędkości jazdy.

Zmiana kierunku obrotu tarcz – L1 Plus od Bogballe

L1 Plus to rozsiewacz z firmy Bogballe. Maszyna ma zbiornik o pojemności od 700 l do 1600 l, a szerokość roboczą producent określa na 10-18 m. Rozsiewacze nawozów są wyposażone w system wysiewu do i od granicy pola. Na dnie skrzyni ładunkowej pracuje mieszadło mimośrodowe. Rozsiewacze oznaczone jako L2 Plus to maszyny ze zbiornikami o pojemności od 700 l do 2050 l. Z kolei szerokość roboczą producent określa na 12-24 m. W rozsiewaczach obsługiwanych zdalnie lub ręcznie ustawienia żądanej dawki nawozu dokonuje się po przeprowadzeniu próby kręconej bezpośrednio na rozsiewaczu. Drugą opcją jest skorzystanie z urządzenia pomiarowego S-indicator, służącego do mierzenia przepływu nawozu. W maszynach przy siewie normalnym stosuje się system in- center. Wówczas tarcze obracają się do środka rozsiewacza. Natomiast w przypadku siewu granicznego stosowany jest system off-center. Wtedy tarcze obracają się od środka maszyny.

Granule centralnie na tarczy rozsiewaczy Kverneland

Firma Kverneland oferuje rozsiewacze Exacta EL ze zbiornikiem o pojemności 700, 900 i 1400 l. Szerokość robocza od 9 do 18 m. Opcjonalnie można ją zwiększyć do 20-21 m. Sprzęt wyposażono w system wysiewu CentreFlow z centralnym punktem podawania nawozu na tarcze z ośmioma łopatkami. Do wysiewu granicznego może być zastosowana płyta wysiewu jednostronnego lub siłownik siewu granicznego. Z tym pierwszym rozwiązaniem wysiew graniczny odbywa się poprzez jazdę w odległości ok. 2 metrów od granicy pola. Natomiast, gdy jest zamontowany siłownik siewu granicznego wysiew graniczny wykonywany jest z pierwszej ścieżki technologicznej od granicy pola. kverneland-wysiew-nawozów

Seria CL to maszyny ze zbiornikami o pojemności 1100, 1550 i 2000 l. Szerokość roboczą reguluje się w zakresie od 10 do 28 m. Maszyny wyposażone w Exacta Remote Control II pozwalają na sterowanie rozsiewaczem z kabiny ciągnika. Na panelu można otwierać i zamykać zasuwy, ustawić dawkę wysiewu oraz zwiększać lub zmniejszać dawką podczas pracy.

Regulowana rynienka

Model DX20 z firmy Sulky ma zbiornik o pojemności od 900 do 1500 l. Szerokość roboczą zaś można regulować w zakresie od 9 do 18 m. Denka zsypowe są wykonane ze stali nierdzewnej. Nad nimi pracuje sprężyste mieszadło. Nawóz na tarczę jest podawany za pomocą rynienki. Służy ona również do wykonywania próby kręconej potrzebnej do ustawienia żądanej dawki nawozu. Zasuwy mogą być zamykane układem linek niezależnie dla prawej i lewej strony lub układem hydraulicznym. Wtedy potrzeba dwóch rozdzielaczy jednostronnego działania dla niezależnego otwierania prawej i lewej komory. Centralna osłona ze stali nierdzewnej pozwala na rozsiewanie nawozu na połowę szerokości roboczej maszyny.

Seria DX 20+ dysponuje zbiornikiem o pojemności od 900 do 2100 l. Zasuwy mogą być zamykane hydraulicznie. Do wyboru jest również zamykanie elektrycznie. Próbę kręconą można przeprowadzić z wykorzystaniem konsoli Vision. To urządzenie pozwala na zmianę stopniową dawki w czasie pracy co 10%.

Pełna wersja artykułu ukazała się w magazynie rolniczym Agro Profil 01/2020 – zamów BEZPŁATNY egzemplarz i przeczytaj opinię na temat rozsiewaczy nawozów firmy Unia, POM Augustów, SIPMA i Khun. 

Opony Continental z 10-letnią gwarancją

Dofinansowanie programów promocyjnych

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników